20 lat korpusu NATO

Już od czwartku, 19 września do Szczecina zaczną wpływać jednostki marynarek wojennych, które będą stacjonować z okazji 20-lecia Korpusu NATO w Szczecinie. Ich pokłady zostaną udostępnione dla zwiedzających.

Pierwszym okrętem, który zacumuje przy szczecińskich nabrzeżach będzie ORP Poznań.

– U stóp Wałów Chrobrego powinien pojawić się w czwartek, 19 września około godz. 15.00 – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego. – ORP Poznań będzie jedna z większych jednostek, które wpłyną do Szczecina na najbliższy weekend. Okręt wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych w Świnoujściu, należącym do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przeznaczony jest do transportu żołnierzy desantu ze sprzętem i pojazdami, stawiania min morskich (jednorazowo zabiera 130 min) oraz ewakuacji ludzi.

Od godz. 10.00 w piątek tuż obok zaczną cumować m.in. polski trałowiec ORP Drużno, łotewski niszczyciel min LTAN Talivaldis, niemiecki okręt testowy FGS Wielheim, duński poszukiwacz min HDMS MSF4, wielozadaniowy okręt wsparcia HDMS MSD 6. Największą jednostką będzie duński oceaniczny okręt patrolowy/fregata HDMS Thetis. Łącznie możemy spodziewać się 9 jednostek. Większość okrętów pozostanie w Szczecinie do 24 września.

Mieszkańcy i turyści, którzy postanowią odwiedzić w ten weekend Wały Chrobrego będą mogli wejść na pokłady okrętów.

Godziny zwiedzania jednostek:

sobota 12.00-21.30
niedziela 10.00-17.00

Źródło: szczecin.eu