Stargard jak z katalogu

Spójnie wyglądająca przestrzeń publiczna, poprawa estetyki i ułatwienia podczas prac projektowych – Stargard ma katalogi mebli miejskich i nawierzchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu w całym mieście mogą pojawić się współgrające ze sobą elementy wyposażenia. Ławki, słupki uliczne, chodniki, barierki – to tylko niektóre z wielu propozycji zawartych w katalogach.​

– Jednolite nawierzchnie chodników i jezdni to dobry sposób na uporządkowanie przestrzeni. Podobnie jest w przypadku mebli miejskich, które dodatkowo wpływają na poprawę estetyki danego miejsca. Wszystkie elementy – zarówno meble, jak i nawierzchnie – powinny być dostosowane do istniejącej zabudowy. Przy tworzeniu katalogów cenna była wiedza prezydenta Piotra Mynca, który wykorzystał swoje doświadczenia z przygotowania takiego opracowania dla Szczecina. Razem z zespołem z wydziału Planowania i Rozwoju urzędu w Stargardzie włożyli w to dużo pracy  – mówi prezydent Rafał Zając.

Twórcy katalogów podzielili Stargard na strefy. – To rozwiązanie daje możliwość sukcesywnego budowania w mieście spójnej przestrzeni publicznej. Takiej, która będzie współgrała z tym, co już jest oraz z tym, co dopiero powstanie. Katalog mebli miejskich i nawierzchni może ułatwić także prace projektowe. To cenne wskazówki również dla inwestorów i zarządców dróg – dodaje prezydent Rafał Zając.
Opracowania dzielą Stargard na 7 stref. Każda z nich wyróżnia się innym rodzajem zabudowy. Pod uwagę wzięto m.in. lata powstania budynków mieszkalnych, ale także obiekty przemysłowe i tereny zielone. Wszystko po to, by dostosować nowe elementy do charakteru konkretnego miejsca, a jednocześnie zachować spójność w całym mieście.

Katalog mebli miejskich porządkuje poszczególne elementy w zestawy, które mogą potem zostać użyte w konkretnych częściach miasta. Meble miejskie to ławki, podpory-siedziska, kosze na śmieci, stojaki na rowery, podpory dla rowerzystów, barierki i słupki uliczne. Katalog nawierzchni obejmuje z kolei chodniki, zjazdy, elementy wykończenia i oznakowania – także dla osób niewidomych i niedowidzących.

Elementy zawarte w tych zbiorach zostały szczegółowo opisane. Każdy mebel i nawierzchnia ma też wizualizację z wyszczególnieniem materiałów, z których powinien zostać wykonany. Równie ważne są parametry techniczne i opis montażu. Teraz łatwiej będzie zaplanować przestrzeń w mieście albo dostosować nowe elementy do już istniejących. Do tej pory, zwłaszcza w przypadku terenów prywatnych, panowała dowolność w tej kwestii. Dzięki katalogom miejsca publiczne będą bardziej uporządkowane, a nowe inwestycje lepiej dopasują się do miejskiego krajobrazu.

Meble i nawierzchnie zawarte w katalogu będą wykorzystywane podczas projektów realizowanych przez miasto i miejskie jednostki organizacyjne oraz spółki. Przed Stargardem stoi też wyzwanie przekonania do zaproponowanych rozwiązań innych zarządców i prywatnych inwestorów. – Zamierzamy nad tym intensywnie pracować. Wprowadzanie w życie jednolitych standardów to korzyść dla całej przestrzeni publicznej miasta – przekonują urbaniści.

Załączniki:
a) Katalog Mebli Miejskich Miasta Stargard
b) Katalog Nawierzchni Miasta Stargard

Źródło: stargard.pl