Ekologia i oszczędności idą w parze

Spółka z o.o. Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja zaoszczędzi nawet 270 tys. zł rocznie przy zakupie energii elektrycznej. To efekt zakończonej inwestycji dofinansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego. Milionowa dotacja pozwoliła na zainstalowanie nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. We wtorek, 24 września 2019 r. marszałek Olgierd Geblewicz, burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz i uczniowie lokalnej podstawówki uruchomili zdalnie nowe instalacje.

Fot. Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.

Dwie instalacje zlokalizowane są w Goleniowie  – na terenie oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody. Trzecia znajduje się w oczyszczalni ścieków  w Komarowie. Koszt całkowity projektu to ponad 2,8 mln zł.

–  Pomorze Zachodnie wspiera rozwój energetyki odnawialnej choćby przez środki z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ. Dofinansowujemy głównie farmy fotowoltaiczne, pompy ciepła i instalacje wykorzystujące biomasę – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – W działaniu 2.10 przeprowadziliśmy dwa nabory, które pozwoliły dofinansować 151 projektów. Dotacje na ten cel przekraczają ponad 180 mln zł – wylicza marszałek.

W Goleniowie wartość docelowa wskaźnika „produkcja energii elektrycznej” z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE wynosi 639,16 MWhe/rok. Natomiast dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest określona na poziomie 0,65 MWe. Dla instalacji zainstalowano moduły o mocy 260 W każdy, co tworzy instalację o całkowitej mocy ok. 0,65 MW.

Goleniowskie Wodociągi na zrealizowanie projektu potrzebowały rok.

Źródło: WZP