Świnoujście na szczycie samorządowego rankingu

Świnoujście zajęło pierwsze miejsce wśród polskich miast na prawach powiatu w wydatkach przeznaczanych na inwestycje. Zdecydowanie wyprzedziło też Gliwice, które wygrywało dwa poprzednie rankingi i jest jedynym miastem z zachodniopomorskiego, które znalazło się w najlepszej dziesiątce rankingu.

Wczoraj w Katowicach, podczas Gali Inwestorów Samorządowych XVII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz odebrał nagrodę.

– To nagroda dla nas, wszystkich świnoujścian, bo przecież miasto to my, jego mieszkańcy – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Jeszcze w 2016 roku zajęliśmy szóste miejsce, rok temu piąte, a teraz stanęliśmy na najwyższym podium.

W Świnoujściu średnia wydatków na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca to kwota 2.426, 34 zł., a zwycięzcy poprzednich dwóch rankingów Gliwic – 1.874,48 zł. Na trzecim miejscu uplasowało się Konin, a tuż za nim Płock.

– Systematyczny skok Świnoujścia w rankingu w ciągu ostatnich kilku lat, aż do pozycji lidera, to efekt rosnących dochodów budżetu miasta – dodaje Janusz Żmurkiewicz.

Jeszcze w 2017 roku na inwestycje Świnoujście przeznaczało rocznie 50 mln złotych. W 2018 roku była to już kwota ponad 200 mln złotych, a w 2019 roku zaplanowano prawie 300 mln złotych.

–  „Przejadanie” tych rosnących dochodów byłoby, delikatnie mówiąc, nierozsądne – uważa prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Inwestujemy je w nasze miasto, bo to jest gwarancją jego rozwoju.

Źródło: swinoujscie.pl