Stabilność w przewozach kolejowych

„Przewozy Regionalne” będą obsługiwały regionalne połączenia kolejowe na Pomorzu Zachodnim przez następnych 10 lat.

Organizacja kolejowych przewozów pasażerskich na terenie województwa należy do zadań Marszałka Województwa. Obecnie przewoźnikiem w naszym regionie jest spółka „Przewozy Regionalne”, świadcząca usługi pod marką „PolRegio”. Obowiązująca umowa  zawarta została w 2016 roku i zakończy się w grudniu 2020. Wtedy zostanie podpisana nowa, które obowiązywać może nawet 10 lat. 

– Zdecydowaliśmy się postawić na ciągłość współpracy. Chcemy zapewnić naszym mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, komfortu i przyjazności w pociągach. Będziemy wspólnie pracować nad tym, aby podróżujący byli obsługiwani jak najlepiej. Ale mamy też świadomość, że wielkim wspólnym wyzwaniem jest SKM, która aktualnie jest rozwijana. Łączna kwota tej umowy to ok. 1 mld zł – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 – Dziękujemy za zaufanie. Oznacza to dla nas stabilizację. Rozwijamy się pod kątem wykonywanej pracy eksploatacyjnej, jak i pod względem liczby przewożonych przez nas pasażerów. Dzięki inwestycjom województwa mamy okazję pracować na nowoczesnym taborze – zaznaczył Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny Przewozów Regionalnych Krzysztof Zgorzelski. 

Umowa podzielona zostanie na dwa okresy, które można określić jako „5+5”. Oznacza to, że początkowo umowa obowiązywać będzie przez 5 lat. Po tym okresie województwo będzie mogło ocenić współpracę z przewoźnikiem i jakość świadczonych przez „PolRegio” usług, a także przeanalizować sytuację na rynku i dopiero wtedy ewentualnie przedłużyć obowiązywanie umowy o kolejnych 5 lat.

 Jednym z wymogów stawianych przez województwo przewoźnikowi jest posiadanie odpowiedniego zaplecza, które pozwoli na utrzymanie 75 pojazdów należących do Pomorza Zachodniego w jak najlepszym stanie technicznym. Prezes PR podczas spotkania poinformował, że spółka będzie inwestowała w swój zakład w Kołobrzegu, w którym serwisowane są pojazdy. 

Coroczna praca eksploatacyjna została planowana  na poziomie 5,8 mln pociągokilometrów, z opcją jej rozszerzenia po uruchomieniu w 2022 roku Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (SKM). „Przewozy” w przyszłości będą obsługiwały nowe połączenie do Polic. Zostaną również włączone do pracy nad planowanym wspólnym biletem. 

Województwo uruchamia 270 pociągów regionalnych dziennie. Rocznie podróżuje nimi 7 mln pasażerów.