Centrum Dialogu Przełomy ma już 4 lata

Dziś wydaje się, że Centrum Dialogu Przełomy istnieje od zawsze, tak mocno wpisało się w życie regionu. Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie kończy 4 lata działalności. Od stycznia 2016 roku instytucję odwiedziło ponad 80 tys. osób! W weekend 25-26 stycznia br. zaplanowano wydarzenia rocznicowe.

– Centrum upamiętnia wydarzenia, które miały wpływ na historię Polski i budowę tożsamości mieszkańców regionu. To swoisty hołd dla naszych rodziców, którzy przybyli z różnych zakątków na nieznany lad i zbudowali piękny dom, tygiel różnych poglądów i kultur – mówiła członikini Zarządu Województwa Anna Bańkowska podczas konferencji prasowej w poniedziałek 20 stycznia br.

Rok 2019 był najbardziej aktywnym okresem działalności CDP. Odwiedzający „Przełomy” stanowią aż 1/3 wszystkich gości Muzeum Narodowego w Szczecnie. Tylko w zeszłym roku zorganizowano tam 6 wystaw czasowych, dwie plenerowe i ponad 25 różnego rodzaju debat, spotkań otwartych, projekcji filmów. Instytucja prowadzi prężną działalność edukacyjną. Odbywają się tam warsztaty dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkół podstawowych, lekcje ze świadkami historii, jak również lekcje wyjazdowe.

Pomysłodawczynią powstania CDP była Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. „Przełomy” przedstawiają w nowoczesny sposób wydarzenia i ludzi, którzy zmieniali historię Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski po II wojnie, aż do 1989 roku.  Obejrzymy tam filmy, wysłuchamy opowieści świadków historii, dotkniemy eksponatów. Dowiemy się, że Polska wolność zaczęła się również w Szczecinie.

Wystawa stała CDP zorganizowana jest w formule linii czasu i wyposażona jest w wiele elementów multimedialnych. Adresowana jest do różnego kręgu odbiorców: starszych i młodszych, zaangażowanych w historię i zachowujących wobec niej obojętność, Polaków i obcokrajowców.

Świętowanie 4 lat

W weekend 25-26 stycznia br. zaplanowano wydarzenia rocznicowe. Poniżej program wydarzeń.

Źródło: wzp.pl