Teatr Polski w Szczecinie czekają zmiany

To będzie nowoczesny obiekt, który otworzy przed Teatrem Polskim zupełnie nowe możliwości i odmieni okolice ulicy Swarożyca 5 w Szczecinie. Rusza przebudowa i rozbudowa Teatru Polskiego. W poniedziałek 16 marca br. w Szczecinie podpisana została umowa z wykonawcą, firmą Budimex. 

– Na ten dzień czekaliśmy długo. Czekali na to wszyscy miłośnicy teatru w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, jak i artyści Teatru Polskiego. Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim, które nie ma budynku teatru, który został od początku wybudowany jako teatr. Dlatego też tak duża nasza determinacja, aby to dzieło rozpocząć i doprowadzić do końca. Dziś ruszamy. Nie sprzyja nam pandemia koronawirusa, ale wierzę, że za 2,5 roku hucznie będziemy świętowali otwarcie nowych przestrzeni teatru. Życzę powodzenia w realizacji inwestycji – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. 

BUDIMEX S.A złożył najkorzystniejszą ofertę opiewającą na nieco ponad 196 mln zł. Firma będzie miała 32 miesiące na przygotowanie projektu wykonawczego i prace budowlane. 

– Chciałem podziękować za zaufanie, którym zostaliśmy obdarzeni. Zapewnimy, że ten projekt zostanie zrealizowany właściwie technicznie i na czas. Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym projekcie, który jest bardzo ciekawym i trudnym wyzwaniem inżynierskim –  mówił Andrzej Schmalenberg, dyrektor oddziału firmy Budimex. 

Teatr Polski w Szczecinie zostanie przebudowany i rozbudowany. Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru i metamorfozę trzonu budynku. – Wierzę, że wszyscy odczujemy wielką potrzebę i moc, jaką daje teatr, sztuka i kultura, kiedy będziemy mieli nowy, wspaniały obiekt teatralny w Szczecinie – podkreślał dyrektor teatru Adam Opatowicz. 

W przebudowanym obiekcie znajdzie się scena główna na 610 miejsc, scena teatru szekspirowskiego na 320 miejsc, sala kabaretowa na 80 miejsc, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. Zostanie także zagospodarowany teren wokół Teatru Polskiego. Inwestycja zostanie przeprowadzona ze wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

 Co się zmieni?  

Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru, wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu architekta A.Tesmachera. Metamorfozę przejdzie główny trzon budynku na drugim piętrze, gdzie znajdą się pokoje gościnne z pomieszczeniami obsługującymi i salę klubową. Istniejąca główna sala teatralna stanie zostanie w całości wyremontowana. Zmianie ulegnie obecny układ widowni, zachowane zostaną tu jednak elementy historyczne sceny m.in. sznurowania. Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru – kabaretu.

W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło – ściany osłonowe, świetliki i drzwi wejściowe będą przeszklone. Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer przewidziany jest do wykonania z w pełni przeszklonych modułów. 

Trzecim materiałem decydującym o charakterze budynku będzie stal, z której zaprojektowano monumentalne schody, łączące poszczególne kondygnacje wnętrz oraz okładziny elementów architektonicznych wyłaniających się z zielonego dachu. Inwestycja pozwoli na maksymalne wpisanie nowo projektowanej kubatury w istniejącą rzeźbę terenu. Nowe sceny teatralne będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie. W ramach inwestycji zostanie także zagospodarowany teren wokół Teatru Polskiego.

Źródło: WZP