100. rocznica Bitwy Warszawskiej

13. sierpnia 1920 r. rozpoczęła się Bitwa Warszawska, która była jedną z najważniejszych zwycięstw oręża polskiego. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę rozegranych na przedpolach polskiej stolicy walk, określanych mianem „Cudu nad Wisłą”, które miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej. 

Bitwa Warszawska była największym polskim zwycięstwem militarnym XX wieku, odniesionym dzięki niezwykłej mobilizacji całego narodu polskiego i bohaterskiej walce prowadzonej przy masowym wsparciu ludności cywilnej. Była też najważniejszym etapem trwającej od jesieni 1918 roku wojny polsko-bolszewickiej i jest zaliczana do 18 najważniejszych bitew w dziejach świata.

Wojsko Polskie odradzało się z wielkim trudem i wielkim entuzjazmem. Podczas wojny z bolszewikami tworzyło barwną mozaikę ludzi, którzy pochodzili z różnych stron świata, nosili różne mundury, ale mieli ten sam cel – obronę niepodległości Ojczyzny. Wszyscy pełnili służbę pod znakiem orła białego lub biało-czerwonej kokardy narodowej.

Bitwa, która miała zadecydować o losach Europy rozegrała się pod Warszawą. Wyłoniły się dwie koncepcje odparcia Armii Czerwonej. Autorem jednej był francuski generał Maxime Weygand, Członek Międzysojuszniczej Misji do Polski, a autorem drugiej był Józef Piłsudski, Naczelny Wódz.

Dla wszystkich miłośników historii i nie tylko, chcących poczuć atmosferę panującą w Polsce, Europie i na świecie sto lat temu. Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Polskim Radiem S. A., przygotowały wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej.

Serwis wzbogacony jest o ponad 30 unikatowych nagrań, z których część pochodzi z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal, wzbogacony przez infografikę i interakcję z użytkownikiem, nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci tamtego okresu.

https://bitwa1920.gov.pl/pl/

Źródło: www.policki.pl