Elektroniczna broszura transgraniczna

Praktyczna wiedza dla pracowników z pogranicza w pigułce. Jak znaleźć zatrudnienie? Jak założyć własną działalność gospodarczą? Co ze świadczeniami, ubezpieczeniem i podatkami? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań można znaleźć w elektronicznej broszurze transgranicznej. To wyjątkowe kompendium, które zostało opracowane przez Miasto Szczecin i Związek Komunalny Euroregion Pomerania.

Internetowe wydawnictwo to odpowiedź na potrzeby i duże zainteresowanie ze stronnych polskich i niemieckich obywateli. Wszystkie zagadnienia zostały opracowane w oparciu o podstawy prawne i zawierają przykłady praktycznych i rzetelnych rozwiązań. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące m.in.: spraw meldunkowych, rejestracji pojazdu czy nieruchomości. Co ważne, broszura została opracowana z użyciem linków, kierujących użytkownika na strony źródłowe poszczególnych urzędów oraz instytucji. Dzięki temu to niezwykle przydatne kompendium wiedzy na temat polskiego oraz niemieckiego porządku administracyjnego i prawnego w systemie transgranicznym.

Broszura jest dostępna pod adresem: http://bip.um.szczecin.pl/chapter_50072.asp.

Wydawnictwo powstało w ramach projektu Punkt Kontaktowo-Doradczy dla polskich i niemieckich obywateli, który od ponad dziesięciu lat podejmuje wyzwanie usprawnienia komunikacji pomiędzy mieszkańcami pogranicza a urzędami, a także pomiędzy instytucjami działającymi w transgranicznym regionie oddziaływania Szczecina. Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska.  

W ramach projektu prowadzone są ogólnodostępne Punkty Kontaktowo-Doradcze dla polskich i niemieckich obywateli, mieszczące się odpowiednio w Urzędzie Miasta Szczecin oraz w Bürgerhaus w Löcknitz. Punkty działają dwujęzycznie, z jednej strony oferując mieszkańcom wsparcie językowe i doradztwo w sprawach transgranicznych, z drugiej – wspierając utworzoną sieć urzędów i innych podmiotów jako łącznik na linii urząd-urząd oraz urząd–obywatel.

Uwaga! 23 października br. o godz. 10.00 w ramach tegorocznej edycji Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej odbędzie się konferencja on-line Punktu Kontaktowo-Doradczego poświęcona broszurze transgranicznej. W sprawie szczegółów dotyczących programu i możliwości uczestnictwa w konferencji zapraszamy na stronę internetową wydarzenia: www.dwpn.szczecin.eu. oraz do kontaktu pod adresem: kontakt@um.szczecin.pl.

Źródło: szczecin.eu