Znamy laureatów nagród „Pro Arte”

Prof. Andrzej Cwojdziński, Marek  Czasnojć, prof. dr hab. Lex Drewinski  oraz Mateusz Kowalski to tegoroczni laureaci nagród marszałka „Pro Arte”. Wyróżnienie przyznawane jest osobom z wyjątkowymi zasługami dla kultury Pomorza Zachodniego.

– Gratuluję laureatom i dziękuję za ich pracę. To wspaniali ambasadorzy zachodniopomorskiej kultury, z niesamowitym dorobkiem, sławiący Pomorze Zachodnie na całym świecie. Żadna kampania nie powie tyle o regionie, ile osoby przekuwające swoje otoczenie w artystyczne dzieła. Cieszę się, że w gronie tegorocznych zwycięzców są Ci, od których uczą się młodsze pokolenia artystów, jak i wschodząca gwiazda muzyki gitarowej – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

 Nagrody „Pro Arte” przyznawane są w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim. To wyróżnienia za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla regionu. W tym roku pula nagród to łącznie 60 tys. zł.

 Laureaci IX edycji konkursu Nagrody „Pro Arte”: 

1.         Prof. Andrzej Cwojdziński –  jest najbardziej znanym i mającym największy dorobek koszalińskim kompozytorem, a ponadto inicjatorem i animatorem znaczących wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, organizatorem życia kulturalnego i społecznego, dyrygentem i pedagogiem.  Nagroda „Pro Arte” przyznana w uznaniu całokształtu działalności kulturalnej i artystycznej; za ogromny i niezwykły dorobek artystyczny, zawodowy i pedagogiczny. Działalność kompozytorska, edukacyjna i zaangażowanie artystyczne stanowią niekwestionowany wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej.

 2.         Marek  Czasnojć – szczeciński dziennikarz, fotoreporter, artysta fotografik. Autor ponad pięćdziesięciu albumów fotograficznych, z których większość poświęcona jest Szczecinowi i morzu. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych, w konkursach oraz na wystawach indywidualnych. Nagroda „Pro Arte” przyznana za indywidualność, pasję i rozwój fotografii na Pomorzu Zachodnim, a także mistrzostwo i profesjonalizm w trakcie kilkudziesięcioletniej pracy fotoreportera oraz za stanowiący jej konsekwencję, ogromny dorobek. 

3.         prof. dr hab. Lex Drewinski  – artysta i pedagog, jeden z najwybitniejszych współczesnych grafików, a także kontynuator polskiej szkoły plakatu. Od roku 1985 bierze udział w prawie wszystkich znaczących prezentacjach plakatu na świecie. Za swoje prace otrzymał ponad 200 nagród oraz wyróżnień, głównie międzynarodowych. Nagroda „Pro Arte” przyznana za  unikatowy dorobek artystyczny oraz za budowanie pozytywnego wizerunku naszego regionu, a także za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie plakatu w Polsce i na świecie. 

4.         Mateusz Kowalski – okrzyknięty przez Classical Guitar Magazine mianem muzyka „spektakularnego”, a jego interpretacje „zapierającymi dech w piersiach”, koszalinianin Mateusz Kowalski jest jedną ze wschodzących gwiazd światowej sceny gitarowej. Występował w z recitalami w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in.: w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 r. został zwycięzcą „2nd EuroStrings International Competition”. Częścią nagrody była trasa koncertowa po Europie, Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich, którą artysta rozpoczął w 2019 r. 

Nagroda Pro Arte została przyznana za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej, rozsławiające Polskę i Pomorze Zachodnie na całym świecie. Nominacje do nagrody mogły zgłaszać instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki, fundacje i stowarzyszenia działające w sferze kultury, organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele środowisk twórczych.