„Mobiliada”

Fascynująca gra planszowa promująca transport publiczny i atrakcje regionu idzie do produkcji. Może jeszcze nie masowej, ale kilkuset egzemplarzowej i profesjonalnej. „Mobiliada” będzie nagrodą m.in. w konkursach organizowanych przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. 

Mobilki to niezwykła rodzina żubrów, która podróżuje od morza… nie, nie do Tatr, ale choćby do Gryfina i czy urokliwych miejsc w Dolinie Dolnej Odry. Zachwyca się przyrodą, podziwia zabytki, odkrywa niebanalne trasy, które można pokonać na przykład rowerem lub żaglówką. Wszystkie atrakcje przygotowane dla grających w „Mobiliadę” trudno zliczyć – są nietypowe budowle i tajemnice z przeszłości, jest most zwodzony, kopalnia kredy, a nawet dinozaury. 

Ta oryginalna gra planszowa została opracowana przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego. Jej prapremierę, a właściwie sprawdzenie wersji próbnej, zorganizowano podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jesienią 2019 r. Później planszówka była udoskonalana i testowana m.in. przez szczecińskich studentów. Każdy może ją za darmo ściągnąć ze strony rbgp.pl (zakładka Mobiliada), wydrukować mapę i karty, zmontować całość, a później grać, grać, grać. Wersja domowej roboty wymaga jednak wzmocnienia, czyli podklejenia kartonem albo chociaż arkuszami bloku technicznego. 

Żeby zabawa w podróżowanie po regionie mogła trwać dłużej i była jeszcze atrakcyjniejsza, Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zlecił wyprodukowanie profesjonalnej planszówki „Mobiliada, czyli rodzina Mobilków w podróży”.  Przeznaczono na ten cel 25 tysięcy złotych. Wystarczy na 370 egzemplarzy. Gra będzie oryginalnym gadżetem promocyjnym i nagrodą w rozmaitych konkursach czy akcjach społecznych organizowanych na Pomorzu Zachodnim. 

– Gra zachęca do korzystania ze środków transportu publicznego, poszerza wiedzę o obiektach turystycznych i kulturalnych, w tym dofinansowanych z Funduszy Europejskich, na terenie naszego województwa – tłumaczy marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– Planszówki są znów bardzo modne. Dlatego chcemy w ten niebanalny sposób promować efekty Polityki Spójności w skali regionalnej, a także kształtować proekologiczne postawy – dodaje.

 Czy przez zabawę kartami lub figurami nad mapą można np. zmienić swoje transportowe nawyki i przekonać do jeżdżenia pociągiem lub rowerem? Tak, bo „Mobiliada” pokazuje, że do większości ciekawych miejsc w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym nie trzeba jechać autem! Gra premiuje korzystających z komunikacji zbiorowej i pasjonatów dwóch rowerowych kółek. Na trasach czeka sporo niespodzianek – są przeszkody, są bonusy, nagłe przyspieszenia i miejsca, gdzie należy ustąpić pierwszeństwa albo z premedytacją dać się wyprzedzić konkurentom. „Mobiliada” to nie tylko wycieczka do ciekawych miejsc, przyrodniczych osobliwości i turystycznych atrakcji. To duża dawka wiedzy i gimnastyka umysłu. Zabawa o walorach edukacyjnych z elementami strategicznego planowania.

 Rodzina Mobilków ściga się w efektownej scenerii Zalewu Szczecińskiego, lasów i kolorowych pól. Po gęstej sieci dróg, po szlakach kolejowych, a nawet przez wodę. Gracze korzystają z kart transportu (biletów) i kart akcji, które zwiększają dynamikę rywalizacji. Karty atrakcji – w czterech kolorach: żółtym, niebieskim, czerwonym, zielonym – odsyłają do najciekawszych obiektów na danym terenie. Karty wzbogacone są grafikami, krótkim opisem i kodem QR (kierującym do strony „pomorzezachodnie.travel”, gdzie użytkownicy znajdą dodatkowe informacje np. o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych, sportowych. Żeby się w tym wszystkim nie pogubić, pomysłodawcy „Mobiliady” opracowali podręcznik – są tam zasady gry, różne użyteczne wskazówki i dużo informacji o zrównoważonym transporcie.

Gra dedykowana jest osobom od lat 10 do 110. Na pewno spodoba się mieszkańcom miejscowości ulokowanych na planszy, ale też turystom odwiedzającym Pomorze Zachodnie. Regionalna planszówka sprawdzi się też w szkole, bibliotece czy świetlicy. Jako pomoc edukacyjna przyda się podczas zajęć dotyczących transportu, ekologii, turystyki. Jeśli „Mobiliada” zyska popularność, może być produkowana w większym nakładzie i trafić do sprzedaży. Planowana jest również jej rozbudowana wersja, obejmująca całe województwo. 

– Już teraz otrzymujemy sygnały, że wielu mieszkańców chciałoby mieć „Mobiliadę” na półce albo obdarować nią znajomych. Gra jest dosyć unikalnym produktem promującym region i jego ciekawostki, a dobrze przemyślana i pełna akcji rozgrywka niesie sporo frajdy graczom w różnym wieku – zauważa Maciej Łapko z RBGPWZ, jeden z twórców gry. 

Gra planszowa „Mobiliada, czyli rodzina Mobilków w podróży” powstała jako jeden z efektów projektu „LAST MILE – Zrównoważona mobilność na obszarze ostatniej mili w regionach turystycznych” realizowanego przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Celem projektu jest m.in. poprawa sytuacji transportowej obszarów turystycznych oraz zwiększanie poziomu świadomości mieszkańców Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w zakresie zagadnień związanych z transportem publicznym i tematyką zrównoważonej mobilności.