Świnoujście liderem Rankingu Zrównoważonego Rozwoju 2020

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” ogłosiła coroczny ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Świnoujście okazało się bezkonkurencyjne w kategorii miast na prawach powiatu. Ranking powstał na podstawie kilkunastu niezależnych wskaźników gospodarczych, społecznych i z zakresu ochrony środowiska, opracowanych przez GUS.

Głównym celem zestawienia, przygotowanego rok do roku przez fundację, jest wyłonienie oraz nagrodzenie najlepiej rozwijających się samorządów w Polsce. Podstawę rankingu, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej, stanowi 15 wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska z zachowaniem równowagi przyrodniczej. To m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są niezależne dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego.

Wyniki rankingu w sposób wiarygodny i przekrojowy odzwierciedlają rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu. Nasze miasto okazało się „tygrysem” rozwoju wśród miast na prawach powiatu i znalazło się na czele rankingu, przed wojewódzkimi aglomeracjami. W poprzedniej edycji rankingu „Teraz Polska” Świnoujście znalazło się na trzeciej pozycji wśród czołowych samorządów, ustępując jedynie Warszawie i Rzeszowowi. Aktualne zestawienie wskazuje na dynamiczny rozwój gminy, który zaowocował pozycją lidera.

 Miejsce na szczycie rankingu „Teraz Polska” to efekt konsekwentnej realizacji działań naszego samorządu w zakresie inwestycji, także tych związanych z ochroną środowiska oraz rozwoju gospodarczego Świnoujścia – podsumowuje Prezydent Janusz Żmurkiewicz– Tak szczegółowy ranking, powstający w efekcie benedyktyńskiej pracy wielu naukowców, stanowi najlepszą ocenę naszej pracy, bo oparty jest na niezależnych, obiektywnych wskaźnikach, które obejmują wszystkie samorządy w Polsce.

Źródło: www.swinoujscie.pl