Rusza budowa nowej siedziby Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

Budowa nowej, głównej siedziby Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie przy ul. Twardowskiego wkracza w najważniejszy etap. Po latach starań i uzgodnień najpierw udało się zabezpieczyć finansowanie przedsięwzięcia, a teraz pomyślnie zakończyć postępowanie przetargowe, które otwiera drogę do rozpoczęcia inwestycji. Spośród 15 oferentów najkorzystniejsze warunki przedstawiła spółka Mirbud ze Skierniewic. W piątek, 12 marca 2021 roku w Szczecinie podpisano umowę na wykonanie robót.

 Dokument podpisali dyrektor pogotowia Roman Pałka i członek zarządu skierniewickiej firmy Tomasz Sałata. Od momentu złożenia podpisów na dokumentach w ciągu 7 dni wykonawca będzie musiał wejść na teren budowy i rozpocząć roboty. Ich zakres obejmuje rozbiórkę pozostałych na terenie obiektów oraz budowę nowej stacji pogotowia. 

– Pandemia koronawirusa pokazuje jak ważną rolę odgrywa sprawny system ratowniczy oraz jak newralgiczną rolę pełnią ratownicy medyczni. To oni 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu docierają do chorych. Ratownikom należą się zatem dobre warunki pracy. Jestem dumny z zachodniopomorskiego pogotowia. To najlepsza stacja w Polsce. Wyróżnia ją doskonała kadra i wielkie inwestycje w sprzęt oraz infrastrukturę, które od lat wspieramy.  WSPR w ostatnim czasie poprawiła znacząco warunki pracy filii w 20 powiatach, dokupiła 150 nowoczesnych ambulansów, a także ciągle podnosi poziom wiedzy dzięki ośrodkowi symulacji w Międzyzdrojach – przekonywał zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. – Przed nami kolejne usprawnienia działań medycznych w stolicy Pomorza Zachodniego. Po zakończonej sukcesem wymiany terenu z Gminą Miasto Szczecin, na Lewobrzeżu powstaną 2 nowe placówki przy ul. Twardowskiego i przy ul. Duńskiej. W tej drugiej siedzibie prace zmierzają ku końcowi i niedługo nastąpi uroczyste otwarcie. W pierwszej lokalizacji  startujemy z inwestycją. Żmudny proces negocjacji z administracją rządową doprowadził do uzyskania wsparcia budowy obiektu. Podpisujemy umowę i tego momentu nie będzie można tego cofnąć. Wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten proces chce serdecznie podziękować. Nasi mieszkańcy mają prawo czuć się bezpiecznie – dodawał. 

Nowa, a przede wszystkim główna siedziba zachodniopomorskiego pogotowia zlokalizowana będzie między ul. Twardowskiego, a ul. 26 Kwietnia. Obiekt powstanie na działce, której łączna powierzchnia to 17 tys. m2

– Inwestycje jest właściwe na ostatniej prostej. Za kilkanaście miesięcy będziemy cieszyć się z usprawnionego sytemu ratownictwa w mieście. Ważne, że ten niełatwy proces zakończy się niebawem pomyślnym finałem – mówił zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.

 Nowoczesna infrastruktura składać się ma z dwóch budynków. W pierwszym powstaną pomieszczenia biurowe dla administracji, archiwum główne, serwerownia, pomieszczenia gospodarcze i magazyny, sale szkoleniowe oraz sala konferencyjna a także Ośrodek Symulacji Medycznej, który tymczasowo funkcjonuje w filii WSPR w Międzyzdrojach. W drugim zaś znajdować się będą pokoje ratowników medycznych oraz lekarzy, szatnia, pokój czuwania, pomieszczenia działu farmacji oraz bieżącego uzupełniania w materiały medyczne i leki a także garaże dla ambulansów, stanowiska do mycia i odkażania karetek, pomieszczenia na odpady medyczne, pomieszczenia do magazynowania i naprawy sprzętu medycznego, magazyny bielizny i odzieży. Nie zabraknie stanowisk do bieżącej obsługi ambulansów. 

– Budowa skróci czas dojazdu do pacjenta. W nowych warunkach ambulans będzie od razu w pełni gotowy do akcji, a załoga działać będzie w pełnym reżimie sanitarnym – mówił dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka

Całość ma być gotowa do końca 2022 roku. Firma Mirbud Skierniewice zadeklarowała wykonanie zadania za kwotę 32,8 mln zł. 

– Jako wykonawca będziemy w pewnym sensie wieńczyć dzieło. Mamy olbrzymie doświadczenie w tej branży. Realizujemy inwestycje w regionie od lat, ale to pierwsze przedsięwzięcie w Szczecinie. oddamy je na czas w pełnej satysfakcji dla odbiorcy. Wierzę, że w ostatnich dniach 2022 roku przekażemy klucze do nowej siedziby WSPR – powiedział przedstawiciel generalnego wykonawcy prac Tomasz Sałata

Działka przy ul. Twardowskiego jest gotowa do przekazania wykonawcy. Do tej pory przeprowadzono na niej pierwszy etap wyburzeń, zniwelowano i wyrównano teren oraz wykonano niezbędne przyłącza elektryczne, wodne czy kanalizacyjne. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa, funduszy Urzędu Marszałkowskiego oraz środków własnych WSPR w Szczecinie. Całkowity szacunkowy koszt przedsięwzięcia to ok. 52 mln zł.

 – To szczególny dzień. Pogotowie ratunkowe jest na pierwszej linii frontu walki pandemii, bo pierwsze wyciąga rękę do potrzebujących. Ta inwestycja pomoże pogotowiu funkcjonować szybciej i efektywnej. Z zadeklarowanej pomocy w wysokości 25,9 mln zł się nie wycofamy – przyznał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

 O powstanie obiektu władze samorządu województwa oraz zachodniopomorskie pogotowie zabiegały od 2016 roku. W wyniku wielu negocjacji i uzgodnień marszałka Olgierda Geblewicza z administracją państwową, udało się w 2020 roku dopiąć szczegóły związane z montażem finansowym pozwalającym ostatecznie na realizację inwestycji. 

– Gratuluję konstruktywnej współpracy stronie rządowej, samorządowej i instytucji, bo udało się podjąć naprawdę dobrą decyzję dla regionu, dla Szczecina – zaznaczył poseł na Sejm RP i szef Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego Arkadiusz Marchewka

Budowa stacji pogotowia ratunkowego przy ul. Twardowskiego jest niezwykle ważna. Dzięki niej skróci się czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego do pacjenta. Budynek przy al. Wojska Polskiego, który od lat jest główną siedzibą szczecińskiej filii WSPR, objęty jest nadzorem konserwatora zabytków i nie ma możliwości dostosowania go do aktualnych potrzeb zespołów ratownictwa medycznego. W nowym obiekcie poprawią się więc znacząco warunki ratowników medycznych i lekarzy, którzy oczekiwać będą na wezwania do pacjentów. W nim odbywać się będą również szkolenia dla ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek, bowiem Ośrodek Symulacji Medycznych przeniesiony zostanie tu z filii pogotowia w Międzyzdrojach.

FILM

Źródło: www.wzp.pl