Co zrobić z dworcem autobusowym w Świnoujściu?

Trwa projektowanie przebudowy węzła przesiadkowego kolejowo – promowo – autobusowego przy ul. Dworcowej i Barlickiego. To sąsiedztwo dworca kolejowego oraz przeprawy promowej Warszów. Czy zastanawialiście się Państwo, jak będzie funkcjonowała komunikacja dalekobieżna autobusowa po otwarciu tunelu?

Koncepcja zarządzania ruchem w mieście wskazuje, że autobusy, busy np. do Szczecina powinny wówczas wjechać do centrum miasta. No bo dlaczego mielibyśmy jechać tunelem na dzisiejszy dworzec? Zapewne nie wszyscy uświadamiają sobie taką oczywistość, przyzwyczajeni do obecnego stanu naszego miasta z odwiecznie funkcjonującymi promami. A zmieni się dużo. Bo po cóżbyśmy mieli generować dodatkowy ruch na ulicach i w tunelu, skoro autobusy będą mogły wjechać tunelem do centrum miasta? Komunikacja zbiorowa powinna być jak najbardziej dogodna. Oczywiście pozostaje pytanie, gdzie miałyby się znaleźć przystanki dla autobusów?

Obecnie autobusy zasłaniają widok na wodę turystom wychodzącym z dworca PKP

– Mając na uwadze, że obecny dworzec autobusowy nie będzie miał takiego znaczenia po otwarciu tunelu, jak obecnie, chcemy przygotować trzy przystanki dla wysiadających i wsiadających, również naszej komunikacji miejskiej, postój dla taxi, kilka miejsc do krótkiego zatrzymywania się dla samochodów oraz poczekalnię dla pasażerów. Na pozostałej części placu skwer, coś na wzór małego deptaka z zielenią, ławkami – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Barbara Michalska. – Dzięki temu odsłonimy widok na wodę i piękną panoramę miasta, którą dziś zasłaniają zaparkowane tam autobusy. Wychodząc z dworca, chcemy aby przywitało nas ładne, godne kurortu otoczenie i właśnie widok na nasze miasto.

Takie rozwiązanie jest możliwe również dzięki temu, że za torami już jest budowany duży parking, na którym będą mogły dłuższy czas oczekiwać autobusy dalekobieżne, m.in. w związku z koniecznością zapewnienia kierowcom odpoczynku. Dotyczyć ma tych pojazdów, których kurs kończył się będzie przed dworcem kolejowym.

– W dzisiejszych czasach ruch autobusów dalekobieżnych jest ograniczony do minimum – mówi Barbara Michalska. – Spotkaliśmy się z przedstawicielami przewoźników komunikacji dalekobieżnej i busów do Szczecina. Potwierdzają, że woleliby po otwarciu tunelu wjeżdżać na wyspę Uznam. Może to być lepsza oferta dla pasażerów.

Gdzie przygotować dla nich miejsce przystankowe? Istnieje parking przy ul. 11 Listopada, przy kolei UBB. A może przy ul. Wybrzeże Wł. IV/Rybaki. Jednak może przy PEC, po byłym targowisku? Co Państwo sądzicie? Prosimy nadsyłać swoje propozycje na adres e-mail: aspychala@um.swinoujscie.