Zachodniopomorski Lider Szczepień

Epidemiolodzy apelują o zgłaszanie się do punktów szczepień. Wirusolodzy alarmują: jeśli proces nie przyspieszy i nie osiągniemy do 70% odporności populacyjnej, konsekwencje będą bardzo poważne. Na przełomie sierpnia i września do Polski może dotrzeć bowiem czwarta fala pandemii wywołana mutacją Delta. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz chcąc zachęcić mieszkańców regionu do szczepień, ogłasza konkurs dla lokalnych samorządów „Zachodniopomorski Lider Szczepień”. Na nagrody przeznacza 400 tys. zł.

Celem konkursu jest przekonanie mieszkańców do szczepień, promocja szczepień jako skutecznej metody w walce z Covid-19 oraz zwiększenie poziomu zaszczepienia ludności w regionie. Konkurs potrwa do 31 sierpnia br. Nagrody trafią do gmin, które w okresie od ogłoszenia plebiscytu do końca sierpnia osiągną najwyższy wzrost wskaźnika wyszczepienia. Dane pochodzić będą ze strony poświęconej szczepieniom: www.gov.pl (zakładka: szczepienia gmin), gdzie codziennie publikowane są aktualne zestawienia dotyczące szczepień.

 Nagrody otrzymają 4 gminy z najwyższym wskaźnikiem wakcynacji wybrane spośród 4 kategorii: a/ do 4,5 tys. mieszkańców b/ powyżej 4,5 tys. – 7 tys. mieszkańców c/ powyżej 7 tys. – 14 tys. mieszkańców d/ powyżej 14 tys. mieszkańców. Wyniki konkursu poznamy we wrześniu. Do każdego z wyróżnionych samorządów trafi 100 tys. zł. W sumie na nagrody przeznaczono 400 tys. zł. 

– Jak widzimy, ogólnopolskie kampanie nie przynoszą spodziewanych efektów. Wciąż wiele osób jest sceptycznie nastawionych do kwestii szczepień. W mojej ocenie należy zaangażować działających lokalnie wolontariuszy, ludzi dobrej woli, wójtów, szefów osiedli, sołtysów, by tempo szczepień zwiększać, aby przekonać do szczepienia każdą niezaszczepioną osobę. W tym celu zorganizowaliśmy konkurs, który ma promować aktywne postawy wobec tego wielkiego wyzwania jakim jest program szczepień – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz

Aktualnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest blisko 17 mln osób, co stanowi ponad 40% ludności. Na Pomorzu Zachodnim – liczącym 1,7 mln mieszkańców – zaszczepionych podwójną dawką jest blisko 720 tys. osób, co stanowi 42% ogółu. Eksperci nie mają wątpliwości, że liczba zaszczepionych powinna być znacznie większa. Tylko w ten sposób unikniemy kolejnych zakażeń i powikłań wywołanych chorobą Covid-19.