Szczecin – miasto zieleni, inwestycji i biznesu. Raport Rzeczpospolitej

Szczecin to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, a biorąc pod uwagę sporej wielkości Jezioro Dąbie można je zaliczyć do miast z ponadprzeciętnym udziałem obszarów czynnych biologicznie. Dlatego też woda i zieleń to główne elementy strategii Szczecin Floating Garden 2050, której celem jest stworzenie jak najbardziej zrównoważonego miejsca do życia i pracy.

Jej realizacja już trwa. Przyjęty przez miasto program inwestycyjny na latach 2014 – 2021 wyniósł aż 5 mld zł, z czego wydatki tylko w tym roku zamkną się na poziomie 1,182 mld zł. Na finiszu jest budowa nowego stadionu, a w przyszłym roku ma zakończyć się budowa Fabryki Wody. Trwa też wielka przebudowa układu drogowego Szczecina, m.in. dostępu do portu i głównych węzłów komunikacyjnych. Zmianie ulegnie reprezentacyjna aleja Wojska Polskiego położona w sercu miasta. W miejsce dwupasmowej jezdni powstanie zielona aleja z platanami i magnoliami. Prace się już zaczęły.

– Stanęliśmy przed trudnym wyborem – albo remontujemy wszystko co możemy wydając unijne dofinansowanie. Albo ryzykujemy utratę setek milionów złotych z UE – mówił w rozmowie z Rzeczpospolitą Prezydent Miasta, Piotr Krzystek. – Zdecydowaliśmy się inwestować. Tym bardziej, że czas tych inwestycji przypadł na epidemię COVID i kryzys z niej wynikający. Uznaliśmy w Szczecinie, że inwestycje mogą być kołem zamachowym dla gospodarki miasta. Dziś mogę powiedzieć, że to się sprawdziło.

Największym wyzwaniem jest przyszłość Międzyodrza – 200-hektarowego terenu obejmującego Wyspę Grodzką, Łasztownię, Kępę Parnicką i Wyspę Zieloną. Niegdyś obszar  zarezerwowany dla portu i przemysłu powoli przekształcany jest w tereny usługowe i mieszkaniowe. Wśród coraz dłuższej listy zrealizowanych projektów znalazło się Nabrzeże Starówka na Łasztowni, które w 2018 roku w konkursie Property Design Awards zdobyło tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej w Polsce.

Nie byłoby inwestycji bez przychodów. Ważną gałęzią biznesu miasta jest niezmiennie gospodarka morska, ale równolegle rozwijają się tez inne sektory, m.in. automotive czy IT. Intensywnie rozwija się rynek logistyczny. Już teraz łączna powierzchnia magazynów w całej aglomeracji szczecińskiej wynosi 837 tys. m kw., a dzięki trwającym budowom przekroczy wkrótce 1 mln m kw. Mniej rozwinięty jest rynek biurowy, którego zasoby to 183 tys. m kw. Niemniej powstają nowe biurowce, a Szczecin mimo pandemii może poszczycić się najmniejszym współczynnikiem pustostanów w Polsce (7,8%).

Znacznie więcej danych oraz informacji na temat Szczecina i jego gospodarki do przeczytania w raporcie „Potencjał inwestycyjny Szczecina w nowych realiach gospodarki”.

Raport można pobrać również w angielskiej wersji językowej na stronie: https://invest.szczecin.eu/dlaczego-szczecin/raporty