Mieszkania komunalne. Szczecin na podium!

Szczecin zajął trzecie miejsce wśród miasta wojewódzkich w ogólnopolskim rankingu przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota”. Autorzy rankingu brali pod uwagę liczbę mieszkań komunalnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców zbudowanych w latach 2000–2020.

Ranking został przygotowany przez zespół pod kierunkiem prof. Pawła Swianiewicza. W badaniu zasób komunalny oznacza zarówno mieszkania komunalne, jak i społeczne czynszowe oraz zbudowane w ramach TBS.

Jak zauważają autorzy rankingu na znacznym obszarze naszego kraju przez ostatnie 20 lat nie zbudowano ani jednego mieszkania gminnego. Takich gmin jest prawie 1700 w Polsce. Najczęściej zdarza się to na terenach wiejskich. Z kolei na przeciwległym biegunie są 64 samorządy, w których wskaźnik zbudowanych mieszkań gminnych na 1000 mieszkańców przekracza 10. Są wśród nich cztery miasta wojewódzkie, w tym Szczecin, który zajął wysoką trzecią pozycję ze wskaźnikiem 10,84.  Przed nami są tylko Zielona Góra i Toruń.

Wysoka pozycja w tym rankingu jest dla Szczecina i dla osób zajmujących się sferą mieszkaniową ważnym wyróżnieniem, które obrazuje podejmowany wysiłek, ale też daje impuls do kolejnych działań. 

– Od lat Szczecin stara się prowadzić konsekwentną politykę mieszkaniową – mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. – Działając w przestrzeni prawa i wsłuchując się w głosy mieszkańców, stara się dostosowywać  lokalne zasady gospodarowania mieszkaniami komunalnymi do aktualnych realiów. Z jednej strony prowadzi racjonalne zarządzanie istniejącym już zasobem mieszkaniowym, z drugiej, wykorzystując różne mechanizmy finansowania, buduje nowe osiedla i mieszkania komunalne. Inwestycje mieszkaniowe są prowadzone przede wszystkim w oparciu o potencjał Szczecińskiego TBS.

Do najważniejszych inwestycji należy zaliczyć m.in.: budynki przy ul. Zakopiańskiej, przy ul. Pelikana, przy ul. Światowida, przy ul. Bł Królowej Jadwigi, a także osiedla mieszkaniowe Wrzosowe Wzgórze, Nad Odrą, przy ul. Pokładowej i Sowińskiego. Obecnie trwa budowa drugiego etapu osiedla Wrzosowe Wzgórze oraz kompleksowa przebudowa kwartału 36.

– Poza tym, na uwagę zasługuje też fakt, że w ostatnich latach Szczecin uruchomił kilkanaście programów mieszkaniowych wśród których są m.in.: Dom Dużej Rodziny, Dom dla Seniora, Dom na Start, Dom dla Studenta czy Dom dla Absolwenta – wymienia Tomasz Klek. – Programy te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców z różnych warstw społecznych, o różnych poziomach dochodu. 

Dodatkowo Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych wynajmuje mieszkania gminne w ramach bardzo szerokiej dziś oferty skierowanej do szczecinian.  Zawiera ona m.in. wyremontowane mieszkania komunalne, lokale o czynszu tbsowskim w ramach oferty „Non stop” oraz  mieszkania w zamian remont, które  cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wszystkie oferty mieszkaniowe Szczecina są „skrojone” na miarę potrzeb i możliwości poszczególnych grup mieszkańców. 

Aktualna oferta mieszkań na wynajem znajduje się na stronie ZBiLK, w zakładce Wynajmij mieszkanie

Ranking “Wspólnoty” znajduje się TUTAJ