Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego – pod patronatem marszałka i pod ukraińską flagą

To największe wydarzenie rowerowe na Pomorzu Zachodnim co roku przyciąga setki rowerzystów. XI edycja planowana jest 23-24 kwietnia 2022 r. Zapisy już się rozpoczęły. Samorząd województwa wspiera organizację transgranicznego rajdu, który ze względu na sytuację międzynarodową będzie miał dodatkowy cel – symboliczne i materialne wsparcie dla Ukrainy. 

Rajd wokół Zalewu to ważny punkt w rowerowym kalendarzu Pomorza Zachodniego. Co roku uczestniczą w nim setki rowerzystów, nie tylko z regionu. Zgłaszają się grupy zorganizowane i turyści indywidualni. Trasa jest dość długa (280 km) i bardzo atrakcyjna. Podróż umilają piękne widoki na ogromny akwen, a przystanki na trasie zaplanowane są w miejscach z fascynującą historią i zachwycającą przyrodą. 

– Transgraniczna pętla wokół Zalewu Szczecińskiego staje się jednym z naszych turystycznych hitów – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Ta trasa łączy naturalne skarby regionu z mądrymi inwestycjami w infrastrukturę. Odcinki, które niedawno powstały, między innymi na wyspie Wolin, bardzo ułatwiają podróżowanie na dwóch kółkach. W tym roku planujemy kolejne udogodnienia i nowości dla rowerzystów – zapowiada marszałek. 

Budowę i rozwój transgranicznego szlaku wokół Zalewu Szczecińskiego, prowadzącego przez Pomorze Zachodnie i Meklemburgię – Pomorze Przednie, umożliwiają fundusze unijne. Województwo Zachodniopomorskie, wspólnie z samorządami gminnymi i powiatem Greifswald realizuje projekt INT138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko niemiecki produkt turystyczny”. To już drugi projekt w ramach Interregu, w ramach którego powstają „brakujące” odcinki, tworzony jest system informacji i promocji trasy, organizowane są rowerowe eventy. W styczniu br. rozpoczęła się dystrybucja – po dwóch stronach granicy – nowej mapy rowerowej (18 tysięcy egzemplarzy). Planowane jest również uruchomienie aplikacji mobilnej oraz portalu internetowego dedykowanego trasie wokół Zalewu. Mapy, narzędzia elektroniczne czy materiały promocyjne przygotowywane są w trzech językach – polskim, niemiecki i angielskim.
Kolejna dobra informacja to budowa specjalnych miejsc schronienia dla podróżujących na dwóch kółkach. Pięć specjalnych wiat powstanie w gminach Stepnica (1), Wolin (2), Międzyzdroje (2). Wydarzeniem rowerowej wiosny będzie 11. rajd dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowany przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował o wsparciu organizacji tego wydarzenia, właśnie w ramach projektu INT138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko niemiecki produkt turystyczny”. Na realizację zadania przeznaczono kwotę 25 tys. zł brutto. Zapisy rozpoczęły się 1 marca: https://gryfus.szczecin.pl/zalew2022/
Organizatorzy przygotowują 400 miejsc. Nocleg i posiłki zaplanowano w Świnoujściu. Rowerzyści wyruszą 23 kwietnia rano ze Szczecińskiej Łasztowni. Pierwszego dnia pokonają 150 kilometrów. Drugiego – 130 km.Uczestnicy rajdu będą poruszać się w grupach, dość żwawym tempem (20 -25 km/h). O bezpieczeństwo zadbają wolontariusze SKR Gryfus, a na odcinkach gdzie nie będzie możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych – policja. 

Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. Dofinansowanie uzyskane od samorządów zostanie przeznaczone na zakup dedykowanych koszulek kolarskich, na których znajdą się m.in. barwy narodowe Ukrainy. – Zawsze na koszulkach był biało-czerwony pasek, ale wobec tego, co się dzieje na Wschodzie, chcemy wyrazić solidarność z Ukrainą – tłumaczy Paweł Malinowski, prezes Gryfusa. 

– Nikt nie jest obojętny wobec tego, co dzieje się na Ukrainie. Nie wiemy, co jeszcze wydarzy się tam w najbliższych dniach, tygodniach, ale jedno wiemy na pewno: pomoc jest i będzie potrzebna – dodaje marszałek Olgierd Geblewicz.

 Rowerzyści zawsze przy okazji rajdu organizują zbiórkę na zakup rowerów dla domów dziecka. W tym roku mają też drugi, główny cel – wsparcie Ukraińców. Więcej informacji będzie publikowanych na:
https://www.facebook.com/events/453205723053131
 Więcej o trasie wokół Zalewu Szczecińskiego i jej atrakcjach, a także podział na etapy i wiele praktycznych w wskazówek: https://rowery.wzp.pl/wokol-zalewu-szczecinskiego