W Świnoujściu trwa Baltic Business Forum 2022

Energia dla odbudowy Ukrainy – pod takim hasłem odbywa się tegoroczne spotkanie polskich i ukraińskich przedsiębiorców, polityków, samorządowców. Na 14. Baltic Business Forum przyjechali Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia oraz Ołeksandr Markuszyn, mer Irpienia.

Głównym tematem konferencji jest wywołana przez Rosję wojna, międzynarodowa pomoc udzielana Ukrainie, perspektywy odbudowy tego kraju, wsparcie dla tamtejszych przedsiębiorców, ale także bezpieczeństwo energetyczne Europy czy wyzwania związane z transportem towarów.


14. Baltic Business Forum otworzyli w poniedziałek (23 maja) Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.


W poniedziałkowej debacie „ABC – Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne po agresji Rosji na Ukrainę. Geopolityka i gospodarka” uczestniczyli Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy w Polsce i (on-line) Anna Yurchenko, wiceminister infrastruktury Ukrainy. Później odbyło się spotkanie z merem Irpienia, Ołeksandrem Markuszynem. To podkijowskie miasteczko stało się symbolem wojennych okrucieństwo i zniszczeń.


O zbrodniach popełnionych przez Rosjan, bombardowaniach budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej opowiadali również inni uczestnicy Baltic Business Forum. Konferencja odbywa się w trybie hybrydowym, dzięki czemu w spotkaniach mogą brać udział (on-line) samorządowcy i przedsiębiorcy przebywający w Ukrainie.


We wtorek w Świnoujściu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą a Ukraińskim Związkiem Przemysłowców i Przedsiębiorców.
Prezes tej organizacji, Anatolij Kinach, były premier Ukrainy, zabrał głos w dyskusji nt. „Ukraina – perspektywa europejska. Wyzwania odbudowy i reformy państwa”. Wśród panelistów jest również prof. Marek Belka, eurdeputowany, były premier i prezes NBP.


Wydarzenie organizowane przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą zakończy „dzień samorządowy” (środa, 25 maja). W dyskusji pod hasłem „Made in polish regions. Jak wzmocnić potencjał eksportowy regionów?” uczestniczyć będą Radni Województwa Zachodniopomorskiego.

Galeria