Światowy Dzień Roweru obchodzony jest 3 czerwca od 4 lat. Ma promować przyjazny środowisku środek transportu i rekreacji.
Święto jest stosunkowo nowe — w 2018 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję, w którym rower został wskazany jako jedna z dróg na rzecz zrównoważonej konsumpcji i ma pozytywny wpływ na środowisko.
Jednym z orędowników ustanowienia Światowego Dnia Roweru był polski kolarz — Leszek Jan Sibilski.
Na całym świecie organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają promować zalety jednośladów, działać na rzecz poprawy infrastruktury rowerowej i umiejętności bezpiecznego przemieszczania się.
Korzystanie z roweru w codziennie komunikacji nie tylko ma pozytywny wpływ na środowisko, ale także przyczynia się do poprawy jakości życia i zdrowia rowerzystów. Z badań duńskich naukowców wynika, że rosnącą liczba użytkowników jednośladów ma także pozytywny wpływ na budżety miast — nakłady na rozwijanie sieci dróg rowerowych są o wiele razy niższe, niż w wypadku infrastruktury przeznaczonej na potrzeby zmotoryzowanych mieszkańców.
Posiadanie roweru ma także uzasadnienie ekonomiczne dla każdego — cena jednośladu średniej klasy, to obecnie zaledwie ok 4-5 baków samochodu. Rośnie także popularność rowerów cargo oraz bicyklów zasilanych elektrycznie.