Zachodniopomorska Bibliotekarka Roku pracuje w Goleniowie

Jej domeną są nowe technologie, lubi analizować otaczającą ją rzeczywistość i ciągle podejmuje nowe wyzwania. Taka jest Jolanta Miękus, starszy bibliotekarz w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida w Goleniowie, zwyciężczyni konkursu Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2022. Gratulacje oraz nagrody laureatka, a także wyróżnieni, odebrali 5 maja br. w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2022

– Bibliotekarz to taki współczesny człowiek renesansu, jest nierzadko m.in. plastykiem, grafikiem, programistą, animatorem, sporządza zestawienia tematyczne, organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne, prowadzi zajęcia edukacyjne czy promuje regionalną kulturę oraz upowszechnia wiedzę o niej. Dzisiejsza uroczystość i spotkanie środowisk bibliotekarzy z województwa jest forpocztą wydarzeń Tygodnia Bibliotek ogłaszanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tym roku, jubileuszowa, XX edycja ogólnopolskiego programu SBP – Tydzień Bibliotek przebiegać będzie pod hasłem “Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka“. Zbliżające się święto (8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek)  jest doskonałą okazją do wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego im. Stanisława Badonia dla Bibliotekarza Roku 2022. Dziękuję wszystkim bibliotekarzom województwa zachodniopomorskiego za ich zaangażowanie i trud, a także życzę nieustającej satysfakcji z wykonywanej pracy – mówiła członkini zarządu województwa Anna Bańkowska.

Laureatka Jolanta Miękus, starszy bibliotekarz w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida w Goleniowie, w ramach Nagrody Marszałka otrzymała 6 tys. zł. Jednocześnie przeszła do drugiego etapu – jako finalistka brała udział w ogólnopolskim konkursie, wyłaniającym Bibliotekarza Roku w skali kraju, gdzie zajęła 2 miejsce.

Jej domeną są nowe technologie
Na co dzień prowadzi zajęcia z robotami Codey Rocky „Robota dla robota”, w których biorą w udział uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych z całego powiatu goleniowskiego. Natomiast klasy „0” uczestniczą w cyklu zajęć podczas których poznają wszystkie roboty dostępne w goleniowskiej  bibliotece.

Uwielbia pisać wiersze
Jej twórczość wielokrotnie wygrywała w różnych konkursach (m.in. w konkursie „Gdybym była książką” czy „Biblioteka Bezglutenowa”). W 2022 roku napisała sztukę dla dzieci – „Mol książkowy i Baśnie braci Grimm”. W wystawienie przedstawienia zaangażowała wszystkie pracownice działu dla dzieci. Sztuka grana była codziennie, przez miesiąc, dla najmłodszych klas szkół podstawowych i przedszkoli. Obejrzało ją ponad 600 młodych widzów.

Lubi analizować otaczającą ją rzeczywistość
Z tej ciekawości narodził się artykuł „Popularność e-usług w czasie pandemii COVID-19 ze szczególnym uwzględnieniem platform udostępniających książki w wersji elektronicznej na podstawie statystyk Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Goleniowie”, którego była współautorką. Można przeczytać go w czasopiśmie naukowym ” Biblioteka i Edukacja” 21/2022.

Ciągle podejmuje nowe wyzwania
Stworzyła m.in. autorski scenariusz zajęć bibliotecznych z LEGO®, który zwyciężył w konkursie „Baw się dobrze, czyli klocki LEGO w bibliotece” organizowanym przez Stowarzyszenie LABIB. Nagrodą był zestaw klocków LEGO® o wartości ok. 1000 zł, który zaowocował kolejnymi interesującymi zajęciami. Posiada certyfikat języka migowego na poziomie A1 i certyfikat ECDL e-Citizen.

W XIV edycji konkursu o nagrodę im. Stanisława Badonia  „Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2022” przyznano także wyróżnienia dla: Jolanty Gilewicz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Drawsku Pomorskim,Ilony Kowal z Książnicy Stargardzkiej, Pauliny Neumann-Plata z Miejsko-Gminnej Biblioteki w Bobolicach, Michała Gierke z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Wyróżnieni otrzymali kwiaty oraz karty prezentowe do Empiku.

Nagroda „Bibliotekarz Roku Województwa Zachodniopomorskiego”, została ustanowiona w 2009 roku z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz regionalnego okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i jest przyznawana w ramach Konkursu im. Stanisława Badonia adresowanego do bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek (publicznych, szkolnych, akademickich, pedagogicznych, specjalnych) z Pomorza Zachodniego.