Dni Samorządu 2023

Rozwój lokalnych społeczności, aktywizacja młodzieży, inspiracja do działania – to najważniejsze cele Dni Samorządu, które rozpoczynają się w Szczecinie. Wśród uczestników wydarzenia są m.in.: Bronisław Komorowski oraz Adam Bodnar.

„Partycypacja społeczna – świadome obywatelstwo”  to hasło tegorocznej odsłony imprezy. Dni Samorządu to przede wszystkim czas inspiracji dla młodzieży, która świadomie poprzez swój aktywny udział w działaniach na rzecz społeczności lokalnej i szkolnej propaguje kulturę partycypacji publicznej i innowacji. Wydarzenie adresowane jest zatem do wszystkich, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty i zdobywać nowe doświadczenia.

– Beneficjentami są tu przede wszystkim młodzi ludzie. Trzeba przede wszystkim właśnie im uświadomić, że dzięki samorządowi mają szansę na realizację swoich ambicji. Muszą mieć jednak świadomość tego, jakie są procedury, poznać doświadczenia innych, uzyskać wiedzę o możliwościach – wyjaśnia Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina.

Dlatego aktywizacja młodych szczecinian i ich realne włączanie się w życie miasta będzie zagadnieniem, któremu zostanie poświęcone szczególnie dużo uwagi. W programie Dni Samorządu m.in.: wystąpienia motywacyjne, spotkania z samorządowcami i debaty na temat roli społeczeństwa obywatelskiego i demokracji.

– Myślę, że będzie dużo ciekawych tematów i dużo osobowości, które będą chciały o tym z nami dyskutować. Warto rozmawiać, warto decydować co dzieje się w naszym mieście – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Udział w wydarzeniu potwierdzili: Bronisław Komorowski – były prezydent RP, prof. Andrzej Koźmiński – ekonomista, Jerzy Stępień – były Prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz prof. Adam Bodnar – były Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Kruszewski (Prawo Marcina) – youtuber i tiktoker.

czwartek, 25 maja 2023 r.

11:00-12:30 Debata główna VIP: Partycypacja-świadome obywatelstwo | Radisson Blu

12:30-13:30 Networking samorządowy | Radisson Blu

piątek, 26 maja 2023 r.

10.00-11.00 Debata oksfordzka | Sala Sesyjna

11:00-11:30 Przerwa kawowa

11:30-13:00 Motywujące wystąpienia: Prawo Marcina, Adam Bodnar, Projekt Życie w Dolinie Odry | Sala Sesyjna