„Granty Osiedlowe” dla Szczecina

Dziewięć osiedli ze Szczecina ze środkami na inwestycje i ciekawe działania. W planach festyny, gra miejska czy budowa boiska do gry w bule na Pogodnie. W środę, 9 sierpnia 2023 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz wraz z zastępczynią prezydenta Szczecina Anną Szotkowską podpisali umowy na realizację tegorocznych „Grantów Osiedlowych”. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania dofinansowanych projektów. A pierwsze wydarzenie już w najbliższą sobotę!

Nowy konkurs na Pomorzu Zachodnim
Osiedla – centra lokalnej społeczności z roku na roku zyskują na znaczeniu, a głos mieszkanek i mieszkańców jest słyszalny w debacie publicznej. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, osiedla stają się bezpiecznymi i pełnymi życzliwości miejscami do życia, gdzie dzieci na placach zabaw zdobywają pierwsze umiejętności, mieszkańcy spotykają się podczas rodzinnych festynów i wydarzeń sportowych, a seniorzy rozwijają pasje. W tym roku Samorząd Województwa po raz pierwszy ogłosił pilotażowy konkurs skierowany właśnie do rad osiedli.  Uzupełnia on podejmowane działania, które mają wzmocnić inicjatywy lokalne. W zależności od projektu udzielane wsparcie wyniosło 10 tys. zł lub 15 tys. zł (inwestycje)

– Wspieramy różne formy aktywności mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Zaczęliśmy od Programu Społecznik, ale też realizujemy inne działania takie jak „Granty sołeckie” czy „Granty Strażackie”. Chcemy zmieniać naszą rzeczywistość nie tylko dużymi inwestycjami, takimi jak rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie. Ważne są też sprawy lokalne. Widzimy, że niezależenie od dużych inwestycji, potrzebne są małe inicjatywy, stąd ten pilotaż i konkurs „Granty Osiedlowe”. Chcemy wszystkim stwarzać szanse – mówił podczas spotkania Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W tym roku budżet przeznaczony na ten konkurs – a więc ćwierć miliona złotych – pozwoli na realizację 21 projektów. Będą one realizowane na terenie 10 JST, w których rady osiedla funkcjonują – zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym – jako jednostki pomocnicze gminy.

Miasto Szczecin otrzyma z tego konkursu 95 tys. zł. Dzięki tym środkom będą realizowane różnego rodzaju działania integracyjne na terenie 9 osiedli.

– Ten pilotaż doskonale wpisuje się w potrzeby mieszkańców i rad osiedli. Nie ukrywamy, że też mamy pewne ograniczenia finansowe, które dotknęły każdą sferę, ale Granty są elementem uzupełniającym i wspierającym – ocenia Zastępczyni Prezydenta Miasta Szczecin Anna Szotkowska.

Warto też dodać, że w konkursie brały udział projekty rekomendowane do realizacji przez mieszkańców i mieszkanki osiedla danej gminy.

Rozmowy o osiedlu podczas pikników
Osiedla ze Szczecina przede wszystkim postawiły na integrację, wzmacnianie sąsiedzkich relacji i rodzinne spędzanie czasu. Dzięki dofinansowaniu z konkursu Osiedle Dąbie dołączy do dnia otwartego w Aeroklubie Szczecińskim („FLY DAY”). Rada zorganizuje w sobotę, 2 września część integracyjną, aby uatrakcyjnić piknik lotniczy.  – Dzieciaki kochają samoloty, a my chcemy urozmaicić to wydarzenie – mówił Paweł Kurdziałek, przewodniczący Rady Osiedla Dąbie.

Razem można więcej
Partnerska współpraca przynosi korzyści. Wie o tym Rada Osiedla Niebuszewo, która w razem ze Szkołą Podstawową nr 35 oraz z Radą Osiedla Książąt Pomorskich Spółdzielni Mieszkaniowej Wspólny DOM zorganizuje festyn na pożegnanie lata. Zaplanowano gry i zabawy dla najmłodszych i konkursy. W czasie festynu będzie można także kupić m.in.: specjały dziedzictwa kulinarnego z naszego regionu.

Ciekawie zapowiadają się też tegoroczne „Dni Warszewa”. Tamtejsza Rada wraz ze Stowarzyszeniem „Nasze Warszewo” zorganizują festyn osiedlowy. Wyjątkowy, ponieważ wydarzenie będzie okazją do świętowania 20-lecia organizacji. – Zapraszamy 3 września na 25-kilogramowy tort – zachęcał do udziału przewodniczący Rady, Łukasz Wybraniec.

Partnerska współpraca przynosi też efekty na Osiedlu Majowe.  –  W tym roku spotykamy się 3 września w Parku Majowym, serdecznie zapraszamy– mówi przewodniczący Rady Osiedla Majowe, Artur Brończyk.

Na dobre sąsiedzkie relacje stawia również Rada Osiedla Załom – Kasztanowe, która zorganizuje międzypokoleniowy festyn. – Organizujemy festyn dla najmłodszych i najstarszych mieszkańców – mówi Grzegorz Farat, przewodniczący Rady. Wydarzenie już w najbliższą sobotę.

Z kolei Krzekowo-Bezrzecze, tradycyjnie już na skwerze Misia Wojtka, zorganizuje rodzinny festyn. Będzie to okazja do pożegnania lata i aktywizacji mieszkańców. Wydarzenie odbędzie się 2 września.  – Będzie wszystko, co powinno być na dobrym festynie. Chcemy budować wspólnotę sąsiedzką i ten festyn temu służy – podkreślała podczas spotkania przewodnicząca rady Joanna Pieciukiewicz.

Gra miejsca z Sydonią von Borck
Z kolei Rada Drzetowo-Grabowo chce zachęcać mieszkańców do spędzania wolnego czasu podczas ciekawej gry miejskiej „Przeszłości z Sydonią von Borck”. – Łączymy historię zamku Oderburg z wielopokoleniowym wydarzeniem. Po grze planujemy ognisko  – zachęca do udziału w grze przewodniczący Rady Osiedla Drzetowo – Grabowo, Łukasz Listwoń.

Cykl wydarzeń integracyjnych zakończy Rada Głębokie-Pilchowo, która w połowie grudnia zorganizuje „osiedlową choinkę”. Co roku sąsiedzkie spotkanie gromadzi liczną, wielopokoleniową grupę mieszkańców. W planach są typowe zimowe zabawy, mikołajkowe konkursy, giełda świątecznych stroików i dekoracji przygotowana przez harcerzy. – To jedyna impreza integracyjna, którą zorganizujemy – mówiła wiceprzewodnicząca Iwona Trzaska.

Powstanie trzeci w Szczecinie bulodrom?
W planach są też inwestycje. Rada Osiedla Pogodno wybuduje bulodrom, który ma powstać na placu im. Waleriana Pawłowskiego (przy ul. Brodzińskiego). Warto dodać, że w Szczecinie oficjalnie funkcjonuje tylko dwa bulodromy (skwer Skwer im. T. Badetki oraz na osiedlu Słoneczne). Ten na Pogodnie będzie trzeci.

Rada w ten sposób chce zachęcić mieszkańców do aktywności na świeżym powietrzu i wspólnego spędzania czasu. – Bule to gra dla wszystkich. Mamy projekt i mamy wszystko przygotowane – mówi Marian Adamowicz, przewodniczący rady Osiedla Pogodno.

Polecane przez mieszkańców
Projekty będą realizowane też w innych częściach województwa. W Złocieńcu ma powstać zielona strefa relaksu, a w Czaplinku i Mieszkowicach zostaną odnowione place zabaw. Z kolei koszalińskie osiedla chcą: zmodernizować boiska przy ul. Giełdowej oraz ul. Zubrzyckiego, zagospodarować teren wokół Klubu Zacisze czy kupić 4 lampy solarne (ul. Żytnia, Róż, Pszeniczna, Sarzyńska).

Więcej informacji na stronie WWS
Lista rankingowa zakwalifikowanych do dofinansowania projektów dostępna jest na stronie internetowej Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego (https://wws.wzp.pl) w zakładce Granty Osiedlowe.