Nagroda Samorządowca Roku 2023 dla Prezydenta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicza.

Już po raz piąty świnoujścianie wygrali ranking polskich samorządów, które w ostatnich latach wydały najwięcej na inwestycje. Nagrodę Samorządowca Roku 2023 odebrał sam Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Świnoujście jest jedynym miastem na prawach powiatu z województwa zachodniopomorskiego, które nie tylko zostało liderem, ale znalazło się pierwszej trzydziestce rankingu. Kolejnym jest Koszalin, ale z już odległą bo 38. pozycją i kwotą wydatków na inwestycje 1056,28 złotych na jednego mieszkańca.

statuetka nagrody

Ranking organizuje Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Wydatki na inwestycje liczone są w przeliczeniu na jednego mieszkańca. My wydaliśmy 9.734,50 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Drugie miejsc zajęło Krosno z kwotą 3.190, 51 zł.

– Oczywiście na tak wysoką pozycje naszego miasta duży wpływ miała budowa tunelu między wyspami Wolin i Uznam oraz uzyskane na nią dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Ale nie tylko. Przypomnę tylko budowę Zakładu Opieki Długoterminowej, przebudowę ulicy 1 Maja i budowę deptaka w Karsiborze, czy budowę kompleksu sportowo – rekreacyjnego Uznam Arena.

W kategorii miasta na prawach powiatu Świnoujście po raz pierwszy zostało liderem za lata 2016 – 2018. Drugi za 2017 – 2019, trzeci za okres 2018 – 2020, czwarty za 2019 – 2021 i teraz po raz piąty za lata 2020-2022.

dyplom nagrody

To nie jedyna nagrodą, jaką odebrał Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Nasze miasto zajęło bowiem również II miejsce w kategorii miast na prawach powiatu w rankingu „Sukces Infrastrukturalny Kadencji 2018 – 2023” a sam prezydent Janusz Żmurkiewicz został wybrany Samorządowcem Roku 2023 w Polsce.

Ale to nie wszystko. W kategorii województw i miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajęło Zachodniopomorskie, a jego stolica Szczecin uplasowała się na drugim miejscu w Polsce.

– Nasz ranking to najważniejsze coroczne zestawienie prezentujące aktywność inwestycyjną samorządów. A właśnie ona jest podstawą podejmowania przez mieszkańców decyzji wyborczych. Ludzie oceniają jak zmieniło się ich miasto, ile ulic i parkingów, powstało, jak bardzo zmienił się tabor komunikacji miejskiej, czy przybyły obiekty infrastruktury sportowej i rekreacyjnej – mówi prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i członek kapituły Rankingu Wspólnoty. – Metoda rankingu jest niezmienna od lat, dzięki czemu pozwala analizować zmiany pozycji poszczególnych jednostek samorządowych.

zwycięscy rankingu 3 osoby
baner

Źródło www.swinoujscie.pl