Konferencja „Nowoczesne technologie”

Nowa imponująca przestrzeń Teatru Polskiego w Szczecinie stała się na jeden wieczór sceną dla innowacji, kreatywności i przedsiębiorczości za sprawą konferencji „Nowoczesne technologie”. Było to podsumowanie trzeciej edycji programu mentorskiego dla lokalnych przedsiębiorców, pierwszego takiego programu w Polsce, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Jak realizować długofalowe cele, jak zdobywać nowe rynki w zglobalizowanym świecie, czy czas kryzysu i braku stabilności jest dobrym momentem na inwestowanie w rozwój – na te pytania odpowiadali sobie uczestnicy wydarzenia, czerpiąc z doświadczenia mentorów, ekspertów i innych przedsiębiorców.

W wydarzeniu udział wzięli twórcy innowacyjnych rozwiązań technologicznych podbijających świat, wybitni naukowcy i kreatorzy przyszłości. Na scenie pojawili się: Izabela Bernau-Ławniczak, Wojciech Ławniczak, Natalia Hatalska, Dawid Myśliwec, Marcin Ratajczak, Marek Zmysłowski, Koen Kas oraz Marcin Hołub z mPower.

–  Cieszę się, że spotykamy się właśnie w Teatrze Polskim, bo jest to niezwykły obiekt, który budzi podziw artystów i widzów, a naszą dumę i radość. Czemu ta inwestycja była dla nas tak ważna? – Bo Szczecin był jedyną stolicą regionu, która nie miała sceny teatralnej wybudowanej od początku z myślą o tej funkcji. Teatr Polski był kiedyś siedzibą Loży Masońskiej, później wojskową kantyną, a teraz ma pięć nowoczesnych scen i jest wspaniałym miejscem, które dzisiejszego wieczora stało się centrum świata przedsiębiorców. Tego miejsca nie byłoby, gdyby nie Fundusze Europejskie. O tym, że warto z nich korzystać, wiecie Państwo najlepiej, bo sami rozwijacie swoje biznesy i realizujecie najbardziej ambitne pomysły dzięki tym pieniądzom i współpracy z samorządem województwa – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz witając gości. – Jesteśmy w momencie, w którym kończy się stara perspektywa unijna. Regionalny Program Operacyjny przechodzi do historii, rozpoczyna się nowy program Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Tworząc te programy zawsze przeznaczamy lwią część pieniędzy dla świata biznesu, premiując rozwiązania innowacyjne, ekologiczne, cyfrowe. Niektóre ze wspartych przez nas projektów wydawały się na pierwszy rzut oka nieaplikowalne, a jednak osiągnęły sukces. 

Marszałek zapowiedział, że niemal 8 miliardów zł zasili głównie zielone technologie, gospodarkę obiegu zamkniętego, efektywność energetyczną. W tym jest 200 mln zł na B+R, czyli firmy, które w swojej działalności stawiają na współpracę ze światem nauki. Oprócz tego także w tej perspektywie można skorzystać z instrumentów zwrotnych, czyli prostych i nisko oprocentowanych pożyczek.


– Chcemy żyć w regionie czystym, zielonym i nowoczesnym – argumentował Olgierd Geblewicz.  Inwestujemy w gospodarkę opartą na wiedzy. Chcemy wzmacniać lokalne firmy, inspirować wyjątkowymi wydarzeniami, takimi jak program mentorski.

Program mentorski ma charakter bezpośrednich spotkań mentorów z firmą wyłonioną w konkursie. Wspólnie analizują funkcjonowanie przedsiębiorstwa, szukają rozwiązań służących rozwojowi. Mentorzy pomagają w nawiązaniu nowych kontaktów biznesowych, doradzają w zakresie procesów zarządzania firmą. W tym roku ze wsparcia mentorów – Wojciecha Ławniczaka i Izabeli Bernau-Ławniczak skorzystała firma mPower, specjalizującą się w branży zeroemisyjnego transportu. Jej misją jest wspieranie klientów podczas projektowania, budowy i integracji pojazdów elektrycznych i wodorowych. Prezes firmy, Marcin Hołub opowiedział o początkach swego biznesu, który „zaczął się od dwóch pustych biurek i pomysłu”. Dziś mPower może się pochwalić pierwszą na świecie łodzią motorową, napędzaną silnikiem wodorowo – elektrycznym. – Nasze silniki można śmiało porównać do rozwiązań stosowanych w samochodach marki Jaguar, Mercedes czy Tesla – mówił Marcin Hołub. I zapewnił, że każda łódź może przejść metamorfozę i stać się cichą, ekologiczną i zeroemisyjną jednostką.

O tym, że Pomorze Zachodnie jest miejscem, w którym można realizować najbardziej niewiarygodne pomysły, przekonywał dyrektor Gabinetu Marszałka, Krzysztof Barczyk. Zaprezentował najważniejsze działania adresowane do MŚP, które stanowią o gospodarczej sile regionu. – Program mentorski jest trochę… zwariowany – mówił. – Stawiamy w nim na ludzi z otwartymi głowami i odwagą do wytyczania nowych dróg w biznesie. Przekonanych o wartości swoich pomysłów i pełnych pasji niezbędnej do pokonywania przeszkód w ich realizacji. Jako Samorząd Województwa chcemy tych ludzi pokazywać światu, bo oni na co dzień nie brylują w mediach, a zasługują na najlepszy PR. Dlatego nasz zespół pracuje nad produkcją filmów promocyjnych, które osiągają potężne zasięgi w mediach społecznościowych. Miesięcznie powstaje około 20 filmów, które mają po 18 milionów wyświetleń! Wierzę, że dla firm jest to bardzo wymierna wartość – mówił Krzysztof Barczyk. – Pierwsza edycja programu poświęcona była designowi. Firma Wasted Couture, tworząca odzież w klimatach postapokaliptycznych. Mentorką była wówczas Katarzyna Konieczka, która projektuje kostiumy dla Lady Gagi czy Madonny, a która do dzisiaj współpracuje z naszymi dziewczynami. Te ubrania mają fanów na całym świecie. W drugiej edycji, która zajmowała się marketingiem & zarządzaniem, zwyciężyła firma Liście Farma Miejska, a jej mentorem był Piotr Bucki.

Przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego mogli także zgłaszać się do organizowanego przez Marszałka Województwa Konkursu Gospodarczego „Twój Biznes pod Banderą Sukcesu”. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 230 firm, z czego wybrano 19 finalistów. Partnerem Urzędu Marszałkowskiego jest w tym roku „Forbes”. – Chcemy budować rozpoznawalność zachodniopomorskich przedsiębiorstw na wielką skalę, chcemy pomagać w kontaktach biznesowych, w zaistnieniu na polskim, europejskim, a nawet światowym rynku – przekonywał Krzysztof Barczyk.

Działa również Portal Przedsiębiorcy, będący odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców, o których mówili po pierwszych edycjach Programu Mentorskiego. Okazało się, że szukają profesjonalnego doradztwa podatkowego, ale także pomocy marketingowej czy formalności związanych z pomocą de minimis. Obecnie z pomocy „szytej na miarę” w ramach portalu korzysta ok. 200 firm.  

Głos ma wiedza i doświadczenie
Bardzo ciekawe wystąpienie zaprezentowała podczas konferencji Natalia Hatalska – założycielka Instytutu badań nad przyszłością (Foresight infuture.institute), jedna z najbardziej wpływowych i uznanych ekspertek w dziedzinie analizy i prognozowania trendów. Wyróżniona przez Financial Times w rankingu New Europe 100, czyli 100 osób z Europy Środkowo-Wschodniej, które zmieniają społeczeństwo, politykę i biznes. W 2022 roku Natalia Hatalska została uznana za jedną z Kobiet Roku Forbes Women Polska. Uhonorowano ją także na liście Esomar Insight250 – zawierającej 250 osób z całego świata, w tym innowatorów, przedsiębiorców, badaczy, którzy „skupiają się na podnoszeniu jakości badań rynkowych”. Świetne recenzje zbiera jej książka „Wiek Paradoksów. Czy technologia nas ocali?” oraz wielokrotnie nagradzany blog: hatalska.com.  

Na scenie zaprezentowali się również:

Dawid Myśliwiec – doktor nauk chemicznych, twórca internetowy i założyciel dwóch kanałów popularnonaukowych w serwisie YouTube –„Wyłącznie Naukowy Bełkot” i  „Uwaga! Naukowy Bełkot”, który subskrybuje ponad 730 tysięcy osób. Jego filmy zanotowały już ponad 104 miliony wyświetleń. Dr Myśliwiec edukuje, intryguje, zachęca do poszerzania wiedzy – i robi to po mistrzowsku. Jest autorem bestsellerów – „Przepisu na człowieka” oraz „7 cząsteczek”. Prowadzi też autorski podcast „Przegadana Godzina”

Marek Zmysłowski – przedsiębiorca i inwestor, ekspert biznesu internetowego na rynkach wschodzących, autor książki “Goniąc Czarne Jednorożce”. Będąc entuzjastą Afryki, Zmysłowski właśnie tam skupił całkowicie swoją działalność biznesową. Jest m.in założycielem: HotelOnline.co – spółki budującej oprogramowanie dla branży hotelarskiej i Jumia Travel – największego w Afryce serwisu do rezerwacji hoteli online, spółki notowanej na NYSE (Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych). Jest też mentorem w projektach afrykańskich takich organizacji jak Google czy Bank Światowy.

Marcin Ratajczak – współzałożyciel INURU jednej z najciekawszych technologicznych firm w Europie. Opakowania tworzone przez ten startup świecą, zwracają uwagę, reagują na dotyk, a w przyszłości będą wyświetlać proste animacje czy video. Jest to możliwe dzięki opatentowanej technologii OLED wytwarzającej cienkie światło, które można zintegrować z dowolną powierzchnią. Wśród klientów firmy znajdują się globalne marki, w tym Coca-Cola.

Na koniec wystąpił profesor Koen Kas, światowej sławy ekspert i futurysta w dziedzinie opieki zdrowotnej. Założyciel Healthskouts, firmy doradczej zajmującej się cyfrowym zdrowiem. Współpracuje z globalnymi firmami technologicznymi, szpitalami i rządami. Wybitny specjalista w dziedzinie onkologii molekularnej i zdrowia cyfrowego.

Konferencji towarzyszyły stoiska zachodniopomorskich uczelni m.in. z Politechniki Koszalińskiej oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Gości witał humanoidalny robot Peper, z którym można było nie tylko porozmawiać, ale nawet zatańczyć. Towarzyszyły mu również dwa robopsy, które chętnie wchodziły w interakcje z uczestnikami wydarzenia. Na miejscu dzięki naukowcom z ZUT mogliśmy się dowiedzieć, czym są bakteriofagi, fotopolimeryzacja, jak ulepszyć leki przeciwbólowe. Naukowcy prezentowali również semi-automatycznego robota dezynfekującego – wykorzystywanego szczególnie w szpitalach podczas pandemii, a także opał stworzony z mikroglonów, urządzenie wspierające resuscytację, a także innowacyjne folie nawożące.

Młodzi innowatorzy z Politechniki Koszalińskiej oprócz robopsa zaprezentowali także prototyp mechatronicznej ręki, stworzonej dla 11-letniego Grzesia, który mimo braku kości strzałkowej, dzięki tej technologii może lepiej się rozwijać.

Opisane działania realizowane są w ramach projektu „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje – etap II” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie 1.14 „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym”.

Szczegółowe informacje o przedstawionych przedsięwzięciach można znaleźć na stronie https://biznes.wzp.pl/

Wystąpienia prelegentów konferencji dostępne będą na YouTube.