Król Danii Fryderyk X z wizytą w Szczecinie

Król Danii Fryderyk X spędził dwa dni swojej wizyty w naszym mieście. Wziął udział w spotkaniu biznesowym z przedstawicielami Pomorza Zachodniego i Danii, odwiedził fabrykę Vestas i spotkał się z duńskimi żołnierzami.

Król Danii na czele misji gospodarczej

To druga wizyta duńskiego monarchy w Szczecinie. Poprzednio w 2014 roku przyjechał jako następca tronu. Tym razem, jako król Danii, stanął na czele delegacji gospodarczej, która promuje „zieloną” gospodarkę.

Organizatorami wizyty byli Ambasada Królestwa Danii, Prezydent Miasta Szczecin oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Pierwszy dzień wizyty w Szczecinie to spotkanie w Filharmonii Szczecińskiej.

Drugiego dnia Król Danii uświetnił wmurowanie kamienia węgielnego pod fabrykę elementów siłowni wiatrowych duńskiego giganta Vestas, która powstaje w Szczecinie. Następnie wziął udział w dyskusji z polskimi i duńskimi przedsiębiorcami na temat możliwości współpracy w sektorze energetyki odnawialnej.

Król Danii spotkał się z duńskimi wojskowymi

Ostatnim punktem wizyty króla Danii w Szczecinie było spotkanie z duńskimi wojskowymi i ich rodzinami. W Szczecinie mieści się dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, którego Państwem-Założycielem jest obok Polski i Niemiec Dania.