Otwarto wieżę widokową w Wolinie – nową atrakcję turystyczną na Pomorzu Zachodnim

Będzie obowiązkowym punktem przystankowym pieszo-rowerowych wycieczek czy w drodze nad morze. To wieża widokowa w Wolinie, której budowa stanowiła element większego projektu rewitalizacji infrastruktury publicznej wspartego przez Urząd Marszałkowski środkami unijnymi. Ma ponad 30 metrów wysokości, a z niej rozpościera się panorama m.in. na Zalew Szczeciński.

wieża

Wieża jest nowoczesna, w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, bowiem można wjechać na nią wózkiem, skorzystać ze specjalnych barierek i narracji głosowych, a informacje zamieszczono w alfabecie Braiille’a. Do budowy obiektu wykorzystano drzewo modrzewiowe. Ze szczytu ponad 30-metrowej konstrukcji widać nie tylko Zalew Szczeciński, Wolin czy skansen Słowian i Wikingów, ale – przy dobrej widoczności – także klify.

Nowa turystyczna atrakcja to tylko część większego projektu władz gminy Wolin. Inwestycja objęła także rewitalizację 10 hektarów miejskiego parku i utworzenie ścieżek zdrowia wraz z oświetleniem oraz renowację amfiteatru znajdującego się w obrębie parku. Dzięki temu powstała siłownia plenerowa, zagospodarowano polanę, odnowiono posąg Trygława czy dokonano zmian w parkowej zieleni.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 9 mln zł. Urząd Marszałkowski wsparł przedsięwzięcie funduszami europejskimi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. To prawie 4 mln zł. Zadanie wpisało się w założenie 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich oraz wiejskich”.

Źródło: www.wzp.pl