EUROPEJSKI DZIEŃ KONTROLI PRĘDKOŚCI

16 KWIETNIA obchodzimy EUROPEJSKI DZIEŃ KONTROLI PRĘDKOŚCI. Tego dnia na drodze zauważalnie zwiększa się liczba policjantów wyposażonych w mierniki prędkości. Kierujący, którzy nie stosują się do określonych przepisami ograniczeń prędkości, ZAGRAŻAJĄ nie tylko sobie, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego – dlatego powinniśmy jeździć z bezpieczną prędkością. A co to w ogóle jest ta BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ?

BEZPIECZNA PRĘDKOŚĆ to nic innego, jak prędkość zapewniająca panowanie nad pojazdem, dostosowana do warunków, w jakich ruch się odbywa. Prędkość pojazdu ma szczególne znaczenie w przypadku zdarzenia z udziałem pieszego. Dla osoby pieszej nawet nieznaczne przekroczenie prędkości zmniejsza szanse na przeżycie.

Wiadomo nie od dziś, że im szybciej jedziemy, tym dłuższa będzie droga hamowania. A na tą drogę może mieć wpływ wiele różnych czynników, np. czas reakcji kierowcy, warunki atmosferyczne, czy też stan techniczny pojazdu. Przy większej prędkości panowanie nad pojazdem może okazać się znacznie trudniejsze i nie zatrzymamy się w miejscu, gdzie chcielibyśmy to zrobić… Przy prędkości 50 km/h na suchej nawierzchni potrzebujemy ok. 25 metrów, aby zatrzymać pojazd. Natomiast na mokrej potrzeba już ok. 40 metrów.

W ubiegłym roku (w okresie styczeń – grudzień 2022) na obszarze miasta stołecznego Warszawy, doszło do 758 wypadków drogowych, w wyniku których 830 osób doznało obrażeń ciała, a 30 poniosło śmierć. Analizując zdarzenia drogowe pod kątem ich przyczyn, to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu klasyfikuje się na trzecim miejscu, co stanowi aż 14 % ogółu wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami w tej kategorii.

Dzień kontroli prędkości

Źródło: https://ksp.policja.gov.pl/