Dom Książki w Stargardzie z nagrodą

Ta nagroda jest specjalnym wyróżnieniem dla Miasta Stargard za rewitalizację i stworzenie obiektu nowoczesnej, przyjaznej, dostępnej i pozbawionej barier architektonicznych biblioteki na miarę XXI wieku. Remont i przebudowa Książnicy Stargardzkiej zostały docenione w XV edycji konkursu na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego”.

Unijne środki pomagają w inwestycjach
W tym roku po raz piętnasty został rozstrzygnięty konkurs na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego”. To konkurs adresowany do lokalnych samorządów, a jego celem jest budowa wizerunku województwa jako regionu aktywnego, atrakcyjnego i przyjaznego dla inwestycji oraz wspieranie i promocja dobrych praktyk w zakresie tworzenia nowych wartości w przestrzeni publicznej województwa.

Nagroda za stworzenie obiektu o oddziaływaniu ponadlokalnym
Przedsięwzięcie otrzymało nagrodę główną w kategorii „Obiekt użyteczności publicznej lub zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej”.  Komisja konkursowa przyznała nagrodę za:

Stworzenie na mapie Stargardu obiektu użyteczności publicznej o oddziaływaniu ponadlokalnym i najwyższych walorach funkcjonalno-użytkowych, charakteryzującego się otwartością dla grup o rozmaitych zainteresowaniach i w różnym wieku oraz pozbawionego barier architektonicznych. Stworzono przestrzeń komunikacji społecznej pełniącą ważną rolę kulturotwórczą, miejsce, gdzie można także odpocząć spędzając produktywnie czas, do czego zachęca przyjazna przestrzeń Książnicy.

W uzasadnieniu czytamy także: książki i usługi biblioteczne stały się pretekstem do rozwoju lokalnej społeczności, a czytelnictwo służy jej integracji.

Zabytek na miarę XXI w.
Siedziba główna Książnicy Stargardzkiej mieści się na Starym Mieście w Stargardzie, tuż przy systemie murów obronnych stanowiących Pomnik Historii.  Dzięki przeprowadzonym pracom biblioteka zyskała nowe funkcje, a obiekt został dostosowany do współczesnych potrzeb instytucji i jej użytkowników, przy zachowaniu szczególnej dbałości o aspekt historyczny.

Prowadzone prace obejmowały kompleksowy remont wnętrz wraz z nową aranżacją i wyposażeniem przestrzeni. W obiekcie wymieniono wszystkie instalacje czy zainstalowano nowoczesne oświetlenie. W zabytkowej kamienicy przeprowadzono prace konserwatorskie, mające na celu wyodrębnienie historycznego wątku ceglanego niektórych powierzchni ścian z okresu powstania obiektu.

Inwestycja pozwoliła na wprowadzenie istotnych rozwiązań związanych z myślą o osobach o specjalnych potrzebach. Zamontowano platformę dla osób z niepełnosprawnościami dostępną bezpośrednio z terenu, zainstalowano przenośne pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących, zlikwidowano wszystkie przeszkody architektoniczne, a pomieszczenia higieniczno-sanitarne wyposażono w urządzenia i przybory w zróżnicowanych kolorach z myślą o osobach niedowidzących.

Boks akustyczny do pracy
W obiekcie wydzielono salę dla dzieci nieczytających oraz boks akustyczny do pracy głośnej/ cichej. W części młodzieżowej przestrzeń zaaranżowano w atrakcyjny sposób, tworząc zejście z antresoli w postaci amfiteatru. Ponadto powstała Pracownia Kreatywności – miejsce przeznaczone do realizacji nowych działań edukacyjno-społecznych i kulturalnych. 

Łatwiejsza praca w bibliotece
Biblioteka zyskała także wyposażoną na nowo salę projekcyjną, dwie czytelnie i przestrzeń wystawienniczą. Pracę bibliotekarzy ułatwia mała winda towarowa na książki, bramki RFID zapobiegające nieuprawnionemu wynoszeniu materiałów bibliotecznych oraz nowoczesne wyposażenie magazynów w regały przesuwne.

Nawiązania stylistyczne do designu lat 70.
W aranżacji wnętrz całego obiektu zadbano o subtelne nawiązania stylistyczne do designu lat 70. XX wieku, w wypożyczalni dziecięco-młodzieżowej wyeksponowano odrestaurowany neon ze stargardzkiej księgarni sieci „Dom Książki”. Stał się on częścią ścieżki edukacyjnej, w której zaprezentowano także inne przedmioty związane z miejscem i funkcją biblioteki (jak np. stare radia, gramofony, maszynę do cięcia papieru, czytnik mikrofilmów, dawną ikonografię itp.).

O konkursie
Za obsługę konkursu odpowiada Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Zwycięzców wybrała kapituła składająca się z przedstawicieli Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego: przewodniczącego Tomasza Sobieraja, Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Zachodniopomorskiego: Adama Zwolińskiego, Heleny Freino, Iwony Łukaszewskiej-Klimek, Patrycjusza Zarębskiego oraz Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie: dyrektora Leszka Jastrzębskiego i Małgorzaty Oyarce Yuzzelli. Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna lub zrewitalizowana przestrzeń publiczna oraz obiekt użyteczności publicznej lub zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

Źródło: WZP