Poznaliśmy zachodniopomorskich laureatów VI edycji konkursu „Zielony Feniks” na poziomie regionalnym. To nagroda przyznawana specjalistom, ekspertom, firmom i instytucjom działającym lokalnie na rzecz ekoenergetyki. Wyróżnienia wręczono zwycięzcom w czwartek, 20 marca 2025 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.
Nagroda przyznawana jest pod auspicjami Fundacji Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”, która od lat wspiera wszelkie organizacje społeczne, samorządowe i biznesowe w zakresie popularyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii, energooszczędności, paliwa alternatywach oraz ekologicznej utylizacji odpadów.
Regionalna Komisja Konkursowa „ZIELONY FENIKS” w Szczecinie jako pierwsza w Polsce podjęła współpracę z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”. Wszystko po to, by docenić lokalny wkład dla ekoenergetyki, tym bardziej, że województwo zachodniopomorskie jest wiodącym producentem energii z odnawialnych źródeł energii. Na Pomorzu Zachodnim funkcjonuje 271 instalacji produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy zainstalowanej 1675,828 MW, co stanowi aż 18,4% mocy OZE zainstalowanych w kraju.

Laureaci VI edycji regionalnej nagrody „Zielony Feniks”
Kategoria I
Nagroda za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki (wsparcie polityczne, prawne, finansowe, edukacja, seminaria, publikacje)
1) Rafał Zahorski od wielu lat promuje rozwój energetyki odnawialnej, zwłaszcza energetyki wiatrowej
2) Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej – organizacją pozarządową
3) Klaster Optymalizacji Energetycznej OP.EN to organizacja działająca w strukturach Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Kategoria II
Nagroda za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetyki (realizacja)
1) Dariusz Bielecki prezes Aspod S.A. Spółka ASPROD S.A.
2) Marek Werbel prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „ŚRÓDMIEŚCIE” w Szczecinie. h.
3) Zakład Unieszkodliwiania Odpadów sp. z o.o.
4) SEVIVON sp. z o.o.
5) SELFA GE S.A.
6) Spółdzielnia Energetyczna „Zielony Goleniów”
Kategoria III
Nagroda za osiągnięcia naukowe, badawcze w zakresie ekoenergetyki
prof. dr hab. inż. Antoni Morawski, pracownik Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Kategoria IV
Nagroda za zasługi samorządu w transformacji energetycznej
1) Grzegorz Czachorowski wójt Ustronia Morskiego.
2) Gmina Miasto Koszalin
Kategoria V
Nagroda specjalna za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki
dr inż. Andrzej Montwiłł pracownik naukowy Politechniki Morskiej w Szczecinie w Katedrze Gospodarki Morskiej i Systemów Transportowych oraz Pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego do spraw odnawialnych źródeł energii i rozwoju technologii wodorowych.