Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu

Aktualności
31 maja to Światowy Dzień bez Tytoniu. Początki jego obchodów sięgają aż 1987 roku. O szkodliwości tytoniu słów kilka Decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że:  wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze;wśród problemów zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu wymienia się choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne;trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów to rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 rokiem życia;szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 milionów ludzi i liczba ta stale rośnie;oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy nie palących. Tytoń to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także dla środowiska. Światowa…
Czytaj Więcej
Szczecin ma nowy plac

Szczecin ma nowy plac

Aktualności
29 maja 2024r. odbyło się oficjalne odsłonięcie tabliczek z nazwą nowego placu. W wydarzeniu osobiście udział wziął prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma 3 tys. metrów kwadratowych  powierzchni i znajduje się na Łasztowni, na ostatnim odcinku Nabrzeża Starówka. To miejsce znane i lubiane przez szczecinian. Stanęły tam takie symbole naszego miasta jak napis SZCZECIN czy pomnik Krzysztofa Jarzyny. Od dzisiaj, dzięki dwóm pokaźnym tabliczkom, nikt też nie będzie miał wątpliwości, jak nazywa się to miejsce. - Marki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie trzeba nikomu przedstawiać – mówił podczas wydarzenia prezydent Szczecina Piotr Krzystek. – Za nami już ponad 30 edycji, pełnych niesamowitych działań i wspaniałych ludzi, na których czele stoi Jerzy Owsiak. Dziękujemy za wszystko co robicie dla Polski. W sposób naturalny Szczecin odpowiada na te…
Czytaj Więcej
WFOŚiGW przekaże na wsparcie na wymianę pieców.

WFOŚiGW przekaże na wsparcie na wymianę pieców.

Aktualności
Ponad 55 milionów złotych dla 30 zachodniopomorskich samorządów na wymianę pieców w mieszkaniach i budynkach wielorodzinnych. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie nowe źródła ciepła zostaną zamontowane w niemal 1000 mieszkań oraz prawie 140 budynkach, zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. W poniedziałek, 27 maja 2024 roku – w Dniu Samorządu Terytorialnego – reprezentanci gmin odebrali w Urzędzie Marszałkowskim umowy dotacji. Udzielone przez Fundusz dotacje w łącznej wysokości 55,68 mln zł pozwolą na wymianę pieców w 983 mieszkaniach oraz 139 budynkach, administrowanych przez wspólnoty mieszkaniowe. - Szczeciński Fundusz realizuje program Ciepłe Mieszkanie w ścisłej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To rozwiązanie uzupełniające program Czyste Powietrze, jeśli chodzi o wsparcie mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy…
Czytaj Więcej
27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego

Aktualności
27 maja jest obchodzony Dzień Samorządu Terytorialnego. Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzimy co roku 27 maja jako upamiętnienie wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Szczególne słowa uznania kierujemy do wszystkich, którzy współtworzą Nasze Stowarzyszenie. Dziękujemy naszym Partnerom, Instytucjom, Organizacjom Pozarządowym, a przede wszystkim, Mieszkańcom całego Obszaru Metropolitalnego. Cieszymy się, że razem z Państwem możemy tworzyć lokalną wspólnotę i działać na jej rzecz.
Czytaj Więcej
Powstanie obwodnica Stargardu

Powstanie obwodnica Stargardu

Aktualności
Oferta firmy Strabag o wartości nieco ponad 76 mln złotych została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Stargardu w ciągu DK20. To efekt przeprowadzonej analizy siedmiu złożonych w tym postępowaniu przetargowym ofert wykonawców. Pozostali oferenci mają 10 dni na ewentualne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2024-2027. Projekt i budowa drogi Wykonawca będzie miał 17 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Na roboty budowlane przewidziano 15 miesięcy. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Oddanie obwodnicy do ruchu planowane jest na 2027 r.    Obwodnica wyprowadzi ostatnią drogę krajową ze Stargardu Od kilkunastu lat, dzięki południowej obwodnicy, kierowcy omijają miasto korzystając z drogi ekspresowej S10. Za…
Czytaj Więcej
Sołtysi Roku 2024

Sołtysi Roku 2024

Aktualności
Sołtysi odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu wizerunku i tradycji wsi – są inspiratorami i animatorami podejmowanych przez sołectwo działań, wokół nich skupia się życie kulturalne i społeczne. Najlepsi tegoroczni, zachodniopomorscy sołtysi pochodzą z gmin: Stargard, Dziwnów i Dębno. Laureatami dziewiątej edycji plebiscytu zostali: Marta Hawrylak (sołectwo Małkocin), Katarzyna Klaudia Herdzik (sołectwo Łukęcin) oraz Justyna Baranowicz  (sołectwo Różańsko). O tegoroczne zwycięstwo rywalizowało 67 wyjątkowych organizatorów i animatorów działań na obszarach wiejskich. Konkurs miał charakter otwarty. Kandydata do tytułu „Sołtys Roku” 2024 mogły zgłaszać: rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa (co najmniej 10 osób), , organizacje pozarządowe i społeczne działające na wsi, stowarzyszenia sołtysów oraz przedstawiciele władzy samorządowej. Kapituła konkursowa oraz Zarząd Województwa wyłoniła laureatów i wyróżnionych. Największą ilość punktów uzyskali: Marta Hawrylak (sołectwo Małkocin), Katarzyna Klaudia Herdzik (sołectwo Łukęcin) oraz Justyna Baranowicz …
Czytaj Więcej
 Laur Bałtyku i Bursztynowy Laur Bałtyku

 Laur Bałtyku i Bursztynowy Laur Bałtyku

Aktualności
Już po raz 27 w Szczecinie spotkało się środowisko morskie Pomorza Zachodniego. Jak co roku wręczono nagrody Laur Bałtyku i Bursztynowy Laur Bałtyku. Wydarzenie odbywające się w hali Netto Arena zgromadziło ponad 1600 osób. Nagrodę Laur Bałtyku, za budowę tunelu pod Świną, otrzymał prezydent miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz, który zakończył swoją 27-letnią karierę na tym stanowisku. Bursztynowym Laurem Bałtyku nagrodzono Politechnikę Morską w Szczecinie za kształcenie kadr dla gospodarki morskiej i uruchomienie w ubiegłym roku symulatora turbiny wiatrowej, a także otwarcia Centrum Szkoleniowego Offshore oraz Laboratorium Automatyzacji Procesów Magazynowych na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu. Gratulujemy !!! W programie wydarzenia znalazł się również jubileuszowy tort ufundowanym przez DB Port Szczecin Sp. z o.o. z okazji 15-lecia. Na corocznym spotkaniu biesiadowali przedstawiciele ponad 100 firm i instytucji gospodarki morskiej. Nie brakowało polityków, przedstawicieli…
Czytaj Więcej

Zapytanie ofertowe nr SSOM.SKM.404.MK.4/2024

Archiwum zapytań i wyników, Zapytania
Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego zaprasza do złożenia oferty w postępowaniu o zamówienie, którego wartość nie przekracza kwoty 130 000 złotych określonej w ustawie z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Zapytanie ofertowe dotyczy: Przygotowanie materiałów wideo, strony www. oraz obsłudze technicznej konferencji w dniu 1 sierpnia br. oraz wyjazdu studyjnego w dniu 2 sierpnia 2024 r. w Szczecinie w ramach Projektu „Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273,351” Treść zapytania wraz z załącznikami dostępna jest w Bazie Konkurencyjności pod numerem 2024-58347-190083
Czytaj Więcej
18 maja Noc Muzeów 2024

18 maja Noc Muzeów 2024

Aktualności
Europejska Noc Muzeów –  muzea, galerie, teatry, instytucje publiczne, centra nauki, a także miejsca na co dzień niedostępne otworzą się dla zwiedzających w nietypowych godzinach. Jest to doskonała okazja do zobaczenia wystaw, uczestniczenia w specjalnych warsztatach, wykładach i pokazach, które są dostępne tylko podczas tej wyjątkowej nocy. Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Poznaniu, rok później zadebiutowała Warszawa. W 2024 roku, podczas 20. edycji polskiej Nocy Muzeów, w wydarzeniu tym uczestniczą zarówno duże, jak i mniejsze miasta Polski.
Czytaj Więcej
Konsultacje w sprawie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry

Konsultacje w sprawie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry

Aktualności
14 maja br. miało miejsce kilka ważnych spotkań w sprawie utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Wiceminister Mikołaj Dorożała był na terenie trzech gmin przylegających do ewentualnego parku narodowego i odwiedził 5 miejsc, rozmawiał z wieloma przedstawicielami lokalnych środowisk. Gminę Kołbaskowo reprezentowała wójt Małgorzata Schwarz, a gminę Gryfino zastępca burmistrza Tomasz Miler, z Widuchowej był Pan wójt Paweł Wróbel. W spotkaniach wzięli udział także radni gminni, urzędnicy, przedsiębiorcy, a także Andrzej Raj - Dyrektor Karkonoski Park Narodowy, Radomir Dyjak z departamentu ochrony przyrody w Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele organizacji społecznych. Relacje można znaleźć na >>>Kołbaskowo.TV
Czytaj Więcej